Αυτή την εβδομάδα, στόχος μας είναι να μάθουμε να χαιρετάμε και να εκφράζουμε τα (συν)αισθήματά μας μέσα από ένα μουσικοκινητικό τραγούδι. Ειδικότερα, οι γλωσσικοί στόχοι μας είναι:
- Να εξοικειωθούν τα παιδιά με τη προφορά και τον επιτονισμό των αγγλικών λέξεων και φράσεων
- Να χαιρετούν και να ρωτούν ‘How are you feeling today?’ ή ‘How are you?’
- Να απαντούν στην ερώτηση ‘How are you feeling today?’ ή ‘How are you?’ και να εκφράζουν το πώς νιώθουν χρησιμοποιώντας επίθετα που δηλώνουν θετικά ή αρνητικά (συν)αισθήματα: ‘I’m good! / I’m great! / I’m wonderful! / I’m tired. / I’m hungry. / I’m not so good.’
- Να εξοικειωθούν με την ερώτηση ‘Are you good/tired/hungry?’ και την απάντηση ‘Yes, I am. / No, I’m not.’ μέσα από ένα παιχνίδι παντομίμας.
Το τραγούδι μπορείτε να το ακούσετε εδώ:
Υλικό από το διαδίκτυο:
Το βίντεο “Hello, how are you?”
Το βίντεο “The Greetings Song”