Η τρίτη μασκότ που ήρθε μετά τον Cyril ήταν ο Peta από την Τσεχία και μαζί του μιλήσαμε για το κλίμα στην Ελλάδα και τον καιρό που κάνει κατά τη διάρκεια όλης της χρονιάς. Επίσης, συμμετείχαμε σε ένα δελτίο καιρού σε συνεργασία με τους φίλους μας από τις άλλες χώρες.
Σε αυτή την φωτογραφία, παίζουμε ένα παιχνίδι μνήμης (memo) με φωτογραφίες από αξιοθέατα της πόλης Kroměříž, που μας έστειλαν μαζί με τον Peta οι φίλοι μας από την Τσεχία.