Video Conference with Poland

Την Παρασκευή, 4 Δεκεμβρίου, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Δ΄ τάξης που συμμετέχουν στο eTwinning project “Mascots’ Journeys” συμμετείχαν στην πρώτη τους τηλεδιάσκεψη με τους μαθητές από το Żary της Πολωνίας.

Η τηλεδιάσκεψη πραγματοποιήθηκε μέσω skype, ξεκίνησε με χορό, συνέχισε με συζήτηση και παιχνίδι και τελείωσε με τραγούδια! Συγκεκριμένα, τα παιδιά από την Πολωνία χόρεψαν συρτάκι, ενώ οι μαθητές μας χόρεψαν Polonaise, έναν παραδοσιακό χορό της Πολωνίας. Στη συνέχεια μίλησαν για τα χόμπι τους, έπαιξαν παντομίμα και έκλεισαν την τηλεδιάσκεψη τραγουδώντας όλοι μαζί τα “τρίγωνα κάλαντα” στα Αγγλικά!

Ευχαριστούμε πολύ την γυμνάστρια του σχολείου μας, κ. Αφροδίτη Μακρίδου, για τη βοήθεια της στην προσπάθεια των παιδιών να μάθουν να χορεύουν Polonaise.  Σύμφωνα με τους φίλους μας από την Πολωνία, τα παιδιά τα κατάφεραν εξαιρετικά!

Περάσαμε τόσο ωραία που συμφωνήσαμε να συναντηθούμε ξανά online μετά τις διακοπές των Χριστουγέννων!

Polonaise   DSC03719 DSC03749  DSC03715