Επιμόρφωση στελεχών των σχολείων για την εισαγωγή της Περιγραφικής Αξιολόγησης των μαθητών στην Υποχρεωτική Εκπαίδευση

Στο πλαίσιο Δράσης του Ι.Ε.Π. «Επιμόρφωση για την εισαγωγή της Περιγραφικής Αξιολόγησης στην Υποχρεωτική Εκπαίδευση» πραγματοποιήθηκε επιμόρφωση από τους Συντονιστές Εκπαιδευτικού Έργου -στο πλαίσιο των καθηκόντων τους- προς τα στελέχη των σχολείων παιδαγωγικής ευθύνης τους, Διευθυντές ή Υποδιευθυντές.

Η επιμόρφωση για τα Γυμνάσια παιδαγωγικής ευθύνης των Συντονιστριών Εκπαιδευτικού Έργου κ. Π. Παπαλεωνίδα και κ. Ε. Σαμουηλίδου, πραγματοποιήθηκε στο 1ο Γυμνάσιο Αγίου Δημητρίου – Εργαστήριο Φυσικών Επιστημών, την Πέμπτη 07.03.2019, και ήταν διάρκειας τεσσάρων ωρών.

Παρουσιάστηκαν:

1. τα χαρακτηριστικά, τα εργαλεία και η μεθοδολογία της Περιγραφικής Αξιολόγησης
  2. τα βασικά συμπεράσματα της πιλοτικής εφαρμογής της

και έγινε σύντομη πλοήγηση στο εσωτερικό των Οδηγών Εκπαιδευτικού για την Περιγραφική Αξιολόγηση στο Γυμνάσιο .

Ακολούθησε ουσιαστική συζήτηση.

Το υλικό της παρουσίασης θα το βρείτε εδώ.

Κατηγορίες: Δευτεροβάθμια, Επιμορφωτικές δράσεις, Πρωτοβάθμια. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.