Διεθνής Μαθητικός Διαγωνισμός Δημιουργίας Επιτραπέζιου και Ψηφιακού Παιχνιδιού

Στόχος του Διαγωνισμού είναι να δοθεί αφορμή σε εκπαιδευτικούς και μαθητές να εντάξουν τη δημιουργική διαδικασία του σχεδιασμού παιχνιδιού στο πλαίσιο του μαθήματος. Επίκεντρο είναι η σύνδεση ανάμεσα σε πρακτικές της παιχνιδοκεντρικής μάθησης με το μάθημα της Ιστορίας σε πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση, συνεισφέροντας συγχρόνως στην ανάπτυξη των ψηφιακών δεξιοτήτων, της κριτικής σκέψης και της δημιουργικότητας των μαθητών, όπως και στην εξοικείωση των εκπαιδευτικών με παραγωγικούς τρόπους διδασκαλίας μέσα από τη χρήση των ψηφιακών μέσων.

Κυμιωνής Σ. & Λαμπαδά Δ. (2020), Παρουσίαση του 1ου Διεθνούς Μαθητικού Διαγωνισμού Δημιουργίας Επιτραπέζιου και Ψηφιακού Παιχνιδιού (ΕΚΟΜΕ)

Παρουσιάζεται το εκπαιδευτικό υλικό του διαγωνισμού, που περιλαμβάνει μεθοδολογία, βιντεο-οδηγούς και συγκεκριμένα παραδείγματα:

Αυτή η εργασία έχει άδεια χρήσης Creative Commons -Αναφορά Δημιουργού – Μη Εμπορική Χρήση – Παρόμοια Διανομή4.0.