Εν όψει Χριστουγέννων το Νηπιαγωγείο μας συμμετέχει σε ευρωπαϊκό πρόγραμμα, με άλλες 8 χώρες( Πολωνία, Αλβανία, Γαλλία, Ιταλία, Λιθουανία, Ισπανία, Ρουμανία, Βουλγαρία) με τίτλο <<Xmas around the world>>. Σκοπός του προγράμματος είναι η γνωριμία των παιδιών με τα διαφορετικά ήθη και έθιμα καθώς θα δημιουργήσουν και θα ανταλλάξουν κάρτες και παραδοσιακά στολίδια, θα πουν ευχές και θα τραγουδήσουν παραδοσιακά τραγούδια στην γλώσσα τους και θα δημιουργήσουν ένα συνεργατικό χριστουγεννιάτικο παραμύθι με τα παιδιά των άλλων χωρών.
Το Νηπιαγωγείο μας στον χάρτη
Το πρόγραμμα των δραστηριοτήτων
Η γνωριμία μας με τους εταίρους μας
Κάθε χώρα δημιούργησε το δικό της logo και poster για το έργο. Ακολούθησε ψηφοφορία και το logo του νηπιαγωγείου Νυδρίου θα διακοσμεί το project και το poster της ιδρύτριας χώρας της Πολωνίας , θα διακοσμήσει στο τέλος τα πιστοποιητικά συμμετοχής μας.
Φτιάξαμε χριστουγεννιάτικες κάρτες και χριστουγεννιάτικα στολίδια. Τα στολίδια ποο έφτιαξαν τα παιδιά τα ταχυδρομήσαμε στην Πολωνία για να στολιστεί ένα δέντρο με στολίδια από όλες τις συμμετέχουσες χώρες.
Τραγουδήσαμε τα χριστουγεννιάτικα κάλαντα και στείλαμε τις ευχές μας!!
CHRISTMAS SONGS
CHRISTMAS WISHES
To έργο ολοκληρώθηκε με την συγγραφή ενός συνεργατικού παραμυθιού με πρωταγωνιστή έναν μικρό τάρανδο που γνώρισε μια μεγάλη περιπέτεια!
The Great Adventure of a Little Reindeer
Το τέλος του έργου ακολούθησε η αξιολόγησή του και τα πιστοποιητικά συμμετοχής μας!
Ήταν μια πολύ όμορφη εμπειρία που μας έκανε να δούμε τα Χριστούγεννα διαφορετικά και να έρθουμε σε επαφή με διαφορετικά έθιμα και παραδόσεις και να γίνουμε κι εμείς μέλη της κοινότητας eTwinning !