Unit 1: Our Multicultural Class

Albania, Tirana – Αλβανία, Τίρανα

The Republic of Georgia – Γεωργία

Τα σχολεία του κόσμου

Q_R5ChVKlRml3tKGh9ARAATqv1lo1evoApdZ5BfHDfV5dsMkrJXYniEwlBhdEMR4sgB-Y4EMoI_q-g0GvBTKo2qgODQFwluqH8eW4Crf5n90y4bhK7MGoPhj8eGkP-H1

Schools of the World – Τα σχολεία του κόσμου:Προχώρησε στη σελίδα, βρες το βίντεο & μάθε πως είναι διάφορα σχολεία σε όλο τον κόσμο

The strangest schools around the world – Τα πιο παράξενα σχολεία στον κόσμο

School Lunches around the World – Τι τρώνε οι μαθητές στα σχολεία του κόσμου?

Taj-Majal: the miracle of India

Τα μυστικά του Taj- Mahal

Εξερεύνησε το Taj Mahal

Landforms – Γεωγραφικοί όροι

Πόσο καλά γνωρίζεις τους γεωγραφικούς όρους? Παίξε εδώ και δοκίμασε τις γνώσεις σου.

Kάνε click στο ζάρι και ξεκίνα την περιήγησή σου στον φυσικό κόσμο εδώ. Προσοχή στους κινδύνους που παραμονεύουν

cartoon_mountains

School Subjects – Σχολικά Μαθήματαcraft-stick-bookmarks1

Spin Wheel: Γύρισε τον τροχό,  απάντησε σωστά & γίνε εσύ ο νικητής!

Κρυπτόλεξο

thumb904041244547273

Δες το video και μάθε τα σχολικά μαθήματα

Διάβασε τα στοιχεία(clues) και βρες τη λέξη στο κρυπτόλεξο

Διάλεξε τη σωστή απάντηση

Ενεστώτας Απλός – Present Simple

School Morning Routine – πάτα πάνω στα γράμματα για να δεις ένα βίντεο

Σύρε τις λέξεις στη σωστή θέση μέσα στην πρόταση για να βοηθήσεις τη μαϊμού να φάει την μπανάνα

Ξέρεις τι σημαίνουν τα ρήματα? Διάλεξε ομάδα, κάνε κλικ στο ζάρι, απάντησε σωστά και γίνε ο νικητής

Κάνε κλικ στη σωστή μπασκέτα, σούταρε και σκόραρε

This is Britain: Schools

Δες το video για τα σχολεία στην Αγγλία και προσπάθησε να φτιάξεις ένα venn diagram για τις διαφορές & ομοιότητες με τα σχολεία στην Ελλάδα.

Οδηγίες για Project ΣΤ΄ Τάξη – Around the World

Πώς να φτιάξετε ένα επιτυχημένο poster

1. Μεγάλα Γράμματα : Χρησιμοποίησε αρκετά μεγάλα γράμματα. Υπολόγισε οτι τα κείμενά σου πρέπει να είναι ευανάγνωστα απο απόσταση 1,5 μέτρου και ο τίτλος σου απο περίπου 3 μ. Αν δαχτυλογραφήσεις τα κείμενά σου, χρησιμοποίησε μέγεθος 48 για τα κείμενα και 72 για τον τίτλο.
  2. Ανοιχτόχρωμο φόντο – Σκούρα Γράμματα: Μ’αυτόν τον τρόπο είναι πιο ξεκούραστη η ανάγνωση.
  3. Η Διάταξη είναι πολύ σημαντική: Προσπάθησε η αφίσα σου να είναι ελκυστική με την πρώτη ματιά. Οι στήλες είναι πιο εύκολες στην ανάγνωση. Χρησιμοποίησε λεζάντες (τίτλους) στις εικόνες ή τα σχέδια.
  4. Πληροφορίες: Επέλεξε τις σημαντικότερες πληροφορίες και φρόντισε να είναι σύντομες και απλά γραμμένες. Τα μεγάλα κείμενα είναι κουραστικά.

Να, κάπως έτσι:

1. images plakat_eu_endfassung2 poster_tips

Παράδειγμα που πρέπει να αποφύγεις:

1. poster-bad

Παρακάτω θα βρείτε βοηθητικό υλικό για την υλοποίηση της εργασίας σας.

Maps – Χάρτες

Παγκόσμια Μνημεία

Landmarks

Travel-Tickets