η σχολική φυσικοθεραπεία

Η φυσικοθεραπεία είναι μια βασική παροχή υποστήριξης εκπαιδευτικού προγράμματος για κάθε μαθητή/τρια που φοιτά σε σχολικές μονάδες Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης.

Ως απώτερος σκοπός της σχολικής φυσικοθεραπείας χαρακτηρίζεται η βελτιωμένη πρόσβαση στην εκπαίδευση και η απόκτηση του μέγιστου δυνατού εκπαιδευτικού δυναμικού του/της μαθητή/τριας.

Ο/Η σχολικός/ή φυσικοθεραπευτής/τρια δρα ως παιδαγωγός της κίνησης στοχεύοντας στην ανάπτυξη δεξιοτήτων για τη καλύτερη δυνατή απόδοση και παραμονή στο σχολείο για την ολόπλευρη ανάπτυξη των μαθητών/τριών.

Η ανάπτυξη και η βελτίωση της κινητικής απόδοσης απαιτεί σχεδιασμό και παρεμβάσεις στο σχολικό πλαίσιο ώστε να επιτευχθεί η αποκατάσταση της κινητικής ανεξαρτησίας και αυτονομίας.

Υπογραμμίζοντας λοιπόν το στόχο της βελτίωσης και της αύξησης των λειτουργικών και κινητικών δεξιοτήτων των μαθητών/τριων με τη μέγιστη δυνατή ενεργή συμμετοχή στο σχολικό και κοινωνικό περιβάλλον- επίτευξη ενός ενεργού τρόπου ζωής- , απαιτείται η συνεργασία με το οικογενειακό περιβάλλον καθ’ όλη τη διάρκεια φοίτησης.