ΔΡΑΣΗ Α’ ΕΠΑΛ: ΓΕΝΕΥΗ 2019

Αναρτάται συνημμένα την πρόταση για την επίσκεψη του σχολείου μας στην Γενεύη τον Μάιο του 2019. Η πρόταση αυτή θα κατατεθεί στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση Ξάνθης προς έγκριση.

Δημοσιεύθηκε στη Χωρίς κατηγορία | Σχολιάστε

Μαρτιν Νίμελερ – Ανθρωπιστική Ποίηση (Μουσείο Ερυθρού Σταυρού – Γενεύη)

Και μιλώντας για την επίσκεψη στο μουσείο του Ερυθρού Σταυρού / Ημισελήνου στην Γενεύη το μουσείο δίδει στους επισκέπτες – μαθητές ως μέρος μιας δραστηριότητας – εργαστηρίου, το ακόλουθο ποίημα-σκέψη του Γερμανού πάστορα Μάρτιν Νίμελερ εμπνευσμένο από τη συμπεριφορά των Ναζί του 2ου παγκοσμίου πολέμου, σκοπεύοντας να προβληματίσει τους μαθητές.

«Όταν οι Ναζί πήραν τους κομμουνιστές,
εσιώπησα,
δεν ήμουν δα κομμουνιστής.

»Όταν έκλεισαν μέσα τους σοσιαλδημοκράτες,
εσιώπησα,
δεν ήμουν δα σοσιαλδημοκράτης.

»Όταν πήραν τους συνδικαλιστές,
εσιώπησα,
δεν ήμουν δα συνδικαλιστής.

»Όταν πήραν εμένα,
δεν υπήρχε κανείς πλέον,
που να μπορούσε να διαμαρτυρηθεί.»

Παρακάτω το πρωτότυπο κείμενο:

»Als die Nazis die Kommunisten holten,
habe ich geschwiegen,
ich war ja kein Kommunist.

Als sie die Sozialdemokraten einsperrten,
habe ich geschwiegen,
ich war ja kein Sozialdemokrat.

Als sie die Gewerkschafter holten,
habe ich geschwiegen,
ich war ja kein Gewerkschafter.

Als sie mich holten,
gab es keinen mehr,
der protestieren konnte.«

Δημοσιεύθηκε στη ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ | Σχολιάστε

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΚΔΡΟΜΗ ΓΕΝΕΥΗ – CERN

Η αίτηση για επίσκεψη στο Μουσείο του Ερυθρού Σταυρού στη Γενεύη έγινε δεκτή από τον Διεθνή Οργανισμό. Η ημερομηνία επίσκεψης ορίστηκε για την Παρασκευή 10 Μαΐου 2019 στις 10:15 το πρωί. Το συνολικό κόστος της επίσκεψης είναι 210 ευρώ για 30 μαθητές και 3 εκπαιδευτικούς. Η επίσκεψη στο μουσείου θα γίνει με ξενάγηση στην Αγγλική γλώσσα στην μόνιμη έκθεση (permanent exhibition) του μουσείου. Ο ιστοχώρος του μουσείου βρίσκεται στον ακόλουθο σύνδεσμο: https://www.redcrossmuseum.ch/en/.

Το έγγραφο του μουσείου προωθήθηκε στο αρμόδιο γραφείο της διεύθυνσης εκπαίδευσης Ξάνθης για έγκριση.

Δημοσιεύθηκε στη ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ | Σχολιάστε

ΕΞΙ ΕΞΕΤΑΖΟΜΕΝΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΑ.Λ

Σε ανακοίνωση του Υπουργείου Παιδείας αναφέρεται πως τα εξεταζόμενα μαθήματα για τις τάξεις Α’ και Β’ ΕΠΑ.Λ. μειώνονται σε 6. Συγκεκριμένα:

Α΄  ΤΑΞΗ :

«Μαθήματα Γενικής Παιδείας»:

• Άλγεβρα
  • Γεωμετρία
  • Φυσική
  • Χημεία
  • Ιστορία

Μείωση των γραπτώς εξεταζόμενων μαθημάτων σε 6 (από 14 που εξετάζονταν πριν τις αλλαγές που ξεκίνησαν κατά το σχολικό έτος 2017-2018).

Β΄  ΤΑΞΗ :

3 «Μαθήματα Γενικής Παιδείας» κοινά για όλους τους τομείς:

• Άλγεβρα
  • Φυσική και

3 «Μαθήματα Τομέα» για κάθε έναν από τους 9 τομείς των Επαγγελματικών Λυκείων.

Μείωση των γραπτώς εξεταζόμενων μαθημάτων σε 6 (από 14 έως 22 μαθήματα, ανάλογα με τον τομέα, που εξετάζονταν πριν τις αλλαγές που ξεκίνησαν κατά το σχολικό έτος 2017-2018).

Γ΄  ΤΑΞΗ :

2 «Μαθήματα Γενικής Παιδείας» κοινά για όλες τις ειδικότητες:

• Άλγεβρα και

4 «Μαθήματα Ειδικότητας» (εκ των οποίων τα δύο είναι πανελλαδικώς εξεταζόμενα) για κάθε μία από τις 35 ειδικότητες των Επαγγελματικών Λυκείων (7 από τις 35 ειδικότητες εξετάζονται σε 5 μαθήματα, 2 «Γενικής Παιδείας» και 3 «Μαθήματα Ειδικότητας»).

Μείωση των γραπτώς εξεταζόμενων μαθημάτων σε 6 (από 13 έως 18 μαθήματα, ανάλογα με την ειδικότητα, που εξετάζονταν πριν τις αλλαγές που ξεκίνησαν κατά το σχολικό έτος 2017-2018).

ΠΗΓΗ: ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΥΠ. ΠΑΙΔΕΙΑΣ

Δημοσιεύθηκε στη ΓΕΝΙΚΕΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ | Σχολιάστε

Εκδρομή CERN

Μετά από ηλεκτρονική επικοινωνία με το τμήμα επισκέψεων του CERN μας γνωστοποιήθηκε πως δεν υπάρχει διαθέσιμη ημερομηνία για επίσκεψη και ξενάγηση στο CERN πριν τον Ιούλιο του 2019.

Αναμένεται συζήτηση με τους μαθητές και με τη διεύθυνση του σχολείου για τις περαιτέρω ενέργειες.

Δημοσιεύθηκε στη ΓΕΝΙΚΕΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ | Ετικέτες: , | Σχολιάστε

ΕΚΔΡΟΜΗ ΣΤΟ CERN

Μαζεύτηκαν οι αιτήσεις των παιδιών που απαιτούνταν για την εκπαιδευτική εκδρομή στο CERN. Προχωράμε στο 2ο στάδιο το οποίο είναι η εύρεση ημερομηνιών για επίσκεψη. Δυστυχώς δεν υπάρχουν διαθέσιμες ημερομηνίες για το διάστημα Μαρτίου έως Απρίλιο του 2019.

Οι πιθανές ημερομηνίες είναι εντός του Μαΐου 2019.

ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ ΦΥΣΙΚΗΣ Α’ ΕΠΑΛ

Στα πλαίσια του προγράμματος σπουδών των Φυσικών Επιστημών 2018-2019 ξεκινάει ο σχεδιασμός πειραμάτων Φυσικής για τους μαθητές της Α’ ΕΠΑ.Λ. του σχολείου μας. Τα πειράματα θα υλοποιηθούν σε συνεργασία με το ΕΚΦΕ Ξάνθης.

Το 1ο πείραμα αφορά το νόμο του Hooke και τη χάραξη της χαρακτηριστικής καμπύλης του ελατηρίου σύμφωνα με το πρόγραμμα σπουδών και τη διδασκαλία του νόμου που έγινε στην τάξη σε όλα τα τμήματα της Α του 1ου ΕΠΑ.Λ. Ξάνθης.

Περισσότερες πληροφορίες μετά τη οριστική οργάνωση του πειράματος.

Α2 ΓΡΑΠΤΗ ΔΟΚΙΜΑΣΙΑ ΦΥΣΙΚΗΣ

Δίδεται σήμερα 18 Οκτωβρίου 2018 η γραπτή ομαδική δοκιμασία για το τμήμα Α2 στο μάθημα της φυσικής και ύλη όλο το 1ο κεφάλαιο του βιβλίου.

Η γραπτή δοκιμασία θα δοθεί σε ομάδες των τεσσάρων ατόμων.

Επιτρέπεται η χρήση του σχολικού βιβλίου, του τετραδίου σημειώσεων και αριθμομηχανής.

Να έχετε επιτυχία.

Δημοσιεύθηκε στη ΦΥΣΙΚΗ Α ΤΑΞΗΣ | Σχολιάστε

Εργασίες Φυσικής Α Κεφαλαίου

Την εβδομάδα αυτή τα Τμήματα της Α’ τάξης, δηλαδή το Α1, το Α3,  το Α4 και το Α5, πρέπει να παραδώσουν την εργασία του Διαγωνίσματος του 1ου Κεφαλαίου της Φυσικής.

Υπενθιμίζω, πως η εργασία αυτή θα συνυπολογιστεί με το διαγώνισμα του 1ου κεφαλαίου για να εξαχθεί ο τελικός βαθμός.

Το Τμήμα Α2 οφείλει να παραδώσει την εργασία αυτή την ερχόμενη εβδομάδα.

ΕΚΔΡΟΜΗ CERN ΕΛΒΕΤΙΑ

Και αυτήν την εβδομάδα παραλαμβάνω δηλώσεις για την εκπαιδευτική επίσκεψη στη Γενεύη της Ελβετίας στο Παγκόσμιο Ερευνητικό κέντρο Υψηλών Σωματιδίων CERN.

Τις επόμενες ημέρες θα με βρείτε στην αίθουσα 6 είτε στην αίθουσα των καθηγητών.

ΓΚΙΡΚΙΖΑΣ Β. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ