Α ΕΠΑΛ ΤΕΣΤ 1ου ΚΕΦΑΛΑΙΟΥ

Ολοκληρώνεται αυτή την εβδομάδα η γραπτή δοκιμασία στο 1ο κεφάλαιο της Φυσικής για την Α’ τάξη του 1ου ΕΠΑ.Λ. Ξάνθης.

Από την επόμενη εβδομάδα ξεκινά η ύλη του 2ου Κεφαλαίου με αντικείμενο τη μελέτη της Δύναμης.

Δημοσιεύθηκε στη ΦΥΣΙΚΗ Α ΤΑΞΗΣ | Σχολιάστε

ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΣΤΟ ΕΦΕ

Ολοκληρώθηκαν οι εργασίες τοποθέτησης βίντεο προβολέα στο χώρο του Εργαστηρίου Φυσικών Επιστημών.

Τα μαθήματα θα γίνονται κανονικά από την Πέμπτη 17-10-2019.

Γκιρκίζας Β. Δημήτριος

Δημοσιεύθηκε στη ΓΕΝΙΚΕΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ | Σχολιάστε

2019 – 2020 ΚΑΛΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ

Καλή σχολική χρονιά σε όλη την εκπαιδευτική κοινότητα του 1ου ΕΠΑ.Λ. Ξάνθης.

Το παρόν ιστολόγιο θα περιέχει ανακοινώσεις για τη διδασκαλία των Φυσικών Επιστημών στο 1ο ΕΠΑ.Λ. Ξάνθης και ιδιαίτερα στην Α’ και Β’ Τάξη.

Τα μαθήματα που θα υποστηρίζονται θα είναι τα ακόλουθα:

Φυσική Α’ ΕΠΑ.Λ. για όλα τα τμήματα της Α’.

Χημεία Α’ ΕΠΑ.Λ. για όλα τα τμήματα της Α’.

Βιολογία Α’ ΕΠΑ.Λ. για τα τμήματα Α1, Α2, Α3, Α4.

Φυσική Β’ ΕΠΑ.Λ. για το τμήμα Β’ Οικονομίας.

Χημεία Β’ ΕΠΑ.Λ. για το τμήμα Β’ Οικονομίας.

Εύχομαι σε μια καλή συνεργασία με τους συναδέλφους εκπαιδευτικούς αλλά κυρίως με τους μαθητές μου στους οποίους απευθύνεται το παρόν ιστολόγιο.

Γκιρκίζας Β. Δημήτριος

Δημοσιεύθηκε στη ΓΕΝΙΚΕΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ | Σχολιάστε

ΕΝΔΙΑΜΕΣΗ ΔΟΚΙΜΑΣΙΑ (Α’ ΤΕΤΡΑΜΗΝΟΥ)

Κατά τον μήνα Ιανουάριο οι μαθητές της Α’ τάξης και του τμήματος Β οικονομίας 1 του σχολείου μας θα λάβουν μέρους σε ωριαίες δοκιμασίες στα μαθήματα της Φυσικής και της Χημείας. Η εν λόγω γραπτή δοκιμασία αποτελεί την Ενδιάμεση Δοκιμασία του Α’ τετραμήνου και ο βαθμός της θα συμψηφιστεί με τον προφορικό βαθμό  (που ήδη αναρτήθηκε στον ιστότοπο eclass.sch.gr) δίνοντας τον τελικό βαθμό του Α’ τετραμήνου για κάθε μαθητή ξεχωριστά.

Η Ενδιάμεση Δοκιμασία θα είναι ατομική και διαφοροποιημένη. Πριν τη δοκιμασία θα αφιερωθεί μια διδακτική ώρα για να γίνει επανάληψη της ύλης της δοκιμασίας και να επιλυθούν απορίες των μαθητών.

Ενδιάμεση Δοκιμασία θα έχουν οι μαθητές των τμημάτων Α1, Α2, Α3 και Α4 και στο μάθημα της Βιολογίας.

ΠΡΟΦΟΡΙΚΗ ΠΡΟΟΔΟΣ Α’ ΤΕΤΡΑΜΗΝΟΥ

Αναρτήθηκαν στον ιστότοπο eclass.sch.gr οι προφορικές επιδόσεις του Α’ τετραμήνου του τρέχοντος σχολικού έτους, των μαθητών της Α’ τάξης του σχολείου μας για τις τα μαθήματα της Φυσικής και της Χημείας.

Επίσης, για τα τμήματα Α1, Α2, Α3 και Α4 αναρτήθηκε στον ίδιο ιστότοπο η προφορική επίδοση των μαθητών στο μάθημα της Βιολογίας για το Α’ τετράμηνο του 2018-2019.

Αντίστοιχα για το τμήμα Β Οικονομίας 1, αναρτήθηκε για τα μαθήματα της Φυσικής και της Χημείας, οι προφορικές επιδόσεις τους για το Α’ τετράμηνο του 2018-2019.

Η είσοδος στον ιστότοπο και στα συγκεκριμένα μαθήματα γίνεται είτε με τους κωδικούς του σχολικού δικτύου είτε με κωδικό που δόθηκε στους μαθητές στην τάξη και τη χρήση ονόματος χρήστη guest.

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΠΡΟΟΔΟΣ

Ο εκπαιδευτικός Γκιρκίζας Δημήτριος εύχεται ολόψυχα στους μαθητές του Α’ ΕΠΑ.Λ Ξάνθης αλλά και στην εκπαιδευτική κοινότητα στο σύνολό της, το 2019 να είναι καλή χρονιά σε κάθε τομέα της ζωής τους, με υγεία και επιτυχίες στους τομείς που κάθε ένας επιθυμεί.

Καλή πρόοδο και στα μαθήματά σας.

ΓΕΝΕΥΗ 2019 Δηλώσεις Συμμετοχής Α’ Δόση

Είναι σε εξέλιξη η συλλογή υπεύθυνων δηλώσεων των κηδεμόνων για την εκδρομή στη Γενεύη τον Μάιο του 2019. Για να ενεργοποιηθεί η συμμετοχή θα πρέπει να καταβληθεί και η 1η δόση των 80 ευρώ.

Δημιουργήθηκε επίσης blog για την εκδρομή για την καλύτερη ενημέρωση της μαθητικής και εκπαιδευτικής κοινότητας του Α’ ΕΠΑ.Λ. Ξάνθης (και όχι μόνο). Οι διευθύνσεις είναι οι ακόλουθες:

Για το blog: https://blogs.sch.gr/geneva1epalxan/

Η ομάδα στο FaceBook: https://www.facebook.com/groups/389448594928732/

ΓΕΝΕΥΗ 2019 Δράση

Έχει εγκριθεί από τους αρμόδιους φορείς του Υπουργείου Παιδείας η εκπαιδευτική δράση του Α’ ΕΠΑ.Λ. Ξάνθης η οποία περιλαμβάνει και την Εκδρομή στην Γενεύη τον Μάιο του 2019.

Οι πιθανές ημερομηνίες πραγματοποίησης της εκδρομής είναι:

α. Από Τετάρτη 8 Μαΐου έως Σάββατο 11 Μαΐου για αεροπορική μετάβαση στη Γενεύη.

β. Από Τρίτη 7 Μαΐου έως Κυριακή 12 Μαΐου για οδική – ακτοπλοϊκή μετάβαση στη Γενεύη.

Τη Δευτέρα 19/11/2018 θα δοθούν στους μαθητές να νέα έντυπα – δήλωση για τους γονείς – κηδεμόνες με το νέο πρόγραμμα όπως αυτό έχει εγκριθεί.

Μέχρι το τέλος του Νοεμβρίου 2018 οι μαθητές πρέπει να επιστρέψουν τη δήλωση μαζί με την πρώτη προκαταβολή των 80 ευρώ.

Περισσότερες οδηγίες θα δοθούν σε νέες ανακοινώσεις.

ΔΡΑΣΗ Α’ ΕΠΑΛ: ΓΕΝΕΥΗ 2019

Αναρτάται συνημμένα την πρόταση για την επίσκεψη του σχολείου μας στην Γενεύη τον Μάιο του 2019. Η πρόταση αυτή θα κατατεθεί στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση Ξάνθης προς έγκριση.

Δημοσιεύθηκε στη Χωρίς κατηγορία | Σχολιάστε

Μαρτιν Νίμελερ – Ανθρωπιστική Ποίηση (Μουσείο Ερυθρού Σταυρού – Γενεύη)

Και μιλώντας για την επίσκεψη στο μουσείο του Ερυθρού Σταυρού / Ημισελήνου στην Γενεύη το μουσείο δίδει στους επισκέπτες – μαθητές ως μέρος μιας δραστηριότητας – εργαστηρίου, το ακόλουθο ποίημα-σκέψη του Γερμανού πάστορα Μάρτιν Νίμελερ εμπνευσμένο από τη συμπεριφορά των Ναζί του 2ου παγκοσμίου πολέμου, σκοπεύοντας να προβληματίσει τους μαθητές.

«Όταν οι Ναζί πήραν τους κομμουνιστές,
εσιώπησα,
δεν ήμουν δα κομμουνιστής.

»Όταν έκλεισαν μέσα τους σοσιαλδημοκράτες,
εσιώπησα,
δεν ήμουν δα σοσιαλδημοκράτης.

»Όταν πήραν τους συνδικαλιστές,
εσιώπησα,
δεν ήμουν δα συνδικαλιστής.

»Όταν πήραν εμένα,
δεν υπήρχε κανείς πλέον,
που να μπορούσε να διαμαρτυρηθεί.»

Παρακάτω το πρωτότυπο κείμενο:

»Als die Nazis die Kommunisten holten,
habe ich geschwiegen,
ich war ja kein Kommunist.

Als sie die Sozialdemokraten einsperrten,
habe ich geschwiegen,
ich war ja kein Sozialdemokrat.

Als sie die Gewerkschafter holten,
habe ich geschwiegen,
ich war ja kein Gewerkschafter.

Als sie mich holten,
gab es keinen mehr,