• Παιχνίδια Γραμματικής

Παιχνίδια προπαίδειας
  • Στα πέναλτι – Εξάσκηση στην προπαίδεια

Δημιουργός Σουδίας Γιάννης
  • «Σήμερα το μικρό Κοάλα είναι στον παιδικό σταθμό. Τραγουδάει, χορεύει, παίζει και ζωγραφίζει με τους καινούριους του φίλους. Το μικρό Κοάλα δε θέλει να τελειώσει η μέρα!»
  • «Οι δύο αχώριστες φίλες, η Μίλι και η Μόλι, τα δύο κορίτσια που έχουν διαφορετικό χρώμα, αλλά νιώθουν το ίδιες,  ήρθαν για να μας πάρουν μαζί τους στον ευαίσθητο κόσμο τους και να μας διδάξουν την αποδοχή της διαφορετικότητας. Σ’  αυτή την ιστορία τα κορίτσια πάνε πρώτη μέρα στο σχολείο και όταν επιστρέφουν εκπλήσσονται από το γεγονός της γέννας της γάτας της Μίλι.»
  • Ο Μικρός είναι ένα αλεπουδάκι που δεν έχει καθόλου κέφια. Φοβάται πως η μαμά του δε θα τον αγαπάει για πάντα. Στο βιβλίο παρακολουθούμε μια ευρηματική μαμά να αποδεικνύει στο παιδί της πως η αγάπη των γονιών δεν έχει όρια ό,τι κι αν γίνει.
  • "Η Μπουμπού και η Μπαμπαλού" Μια ιστορία για την διαφορετικότητα και την αποδοχή του άλλου, όπως διαδραματίζεται σε έναν … ζωολογικό κήπο! Κλικ στην εικόνα για να ακούσεις και να ξεφυλλίσεις το βιβλίο.
  • ΦΙΛΟΙ; ...φως φανάρι "Τι βάσανο για την Ισμήνη να ξυπνάει πρωί-πρωί! Όμως, η διαδρομή με το σχολικό κρύβει απίθανες εκπλήξεις, όταν δυο μουτράκια κολλούν στα τζάμια και χαιρετούν το ένα το άλλο. Μπορεί αυτή η φιλία να κρατηθεί, ακόμα και μετά από ένα σιωπηρό ...μυστικό; Φως Φανάρι!" Κλικ στην εικόνα για να ξεφυλλίσεις το βιβλίο.
  • Ψηφιακό Σχολείο

paratasi-ypovolis-ergasion-gia-symmetochi-sto-8o-panellinio-synedrio-eeep-dtpe-to-psifiako-scholeio-peiraias-22--23-oktovriou-2011_S

Εκπαιδευτική Τηλεόραση

Βικιπαίδεια