-2010-11

Προγράμματα 2010-11

Παραδοτέα προγραμμάτων

Στους παρακάτω συνδέσμους μπορείτε να δείτε τις εργασίες που ετοίμασαν στα πλαίσια της Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης οι μαθητές σχολείων της Ηλείας:

Σχολικό έτος 2009-10

1. Γυμνάσιο Λαμπείας

Πετρογέφυρα της Ελλάδας

2.  ΓΕ.Λ  Ανδραβίδας

Προστατευόμενες περιοχές της Ηλείας- Η λιμνοθάλασσα Κοτύχι

Το ενεργειακά  “έξυπνο” σχολείο

3. Γυμνάσιο Βάρδας

Ανανεώσιμες πηγές ενέργειας: Νερό-Ήλιος

4. Γυμνάσιο Γουμέρου

Το νερό…νεράκι

5. 3ο Γυμνάσιο Αμαλιάδας

Το ψηφιδωτό στην ιστορία της Ελλάδας

Ενέργεια: Αλλάζω σήμερα, κερδίζω στο μέλλον

Σχολικό έτος 2008-09

1. ΓΕ.Λ Ανδραβίδας

2.Γυμνάσιο Πανόπουλο

Διατροφή και υγεία- Επιπτώσεις στο περιβάλλον

3. Λυκειακές τάξεις Νεοχωρίου

Στροφυλιά

Nερό-Πηγή ζωής

4. Γυμνάσιο Ανδρίτσαινας

Ήθη και έθιμα της Ανδρίτσαινας

Σχολικό έτος 2007-08

1. Γυμνάσιο Βουνάργου

Σαν το φοίνικα η ζωή μέσα στις στάχτες και μέσα από τις στάχτες

2. ΓΕ.Λ Πελοπίου

Τα όμορφα δάση… άσχημα καίγονται

3. ΓΕ.Λ Λάλα

Τα όμορφα δάση, όμορφα καίγονται

4. ΓΕ.Λ Βασιλακίου

Δάσος και ανθρώπινη δραστηριότητα: Σχέση αλληλεξάρτησης και αλληλοπροστασίας

5. Γυμνάσιο Κεραμιδιάς

Χαμένο πράσινο σε μαύρο φόντο

6. Γυμνάσιο Γουμέρου

Διαχείριση απορριμμάτων

7.  2 ΓΕ.Λ Αμαλιάδας

Αισθητική ανάπλαση αύλειου χώρου-δενδροφυτεύσεις(απόσπασμα)

8. ΓΕ.Λ Καράτουλα

Υδάτινα μονοπάτια της Ηλείας (Καλλιστώ-απόσπασμα)

Σχολικό έτος 2006-07

1. 2  Γυμνάσιο Πύργου

Τρύπα του όζοντος

Σχολικό έτος 2005-06

1. Γυμνάσιο Κρεστένων

Μαυρομάτα σταφίδα, κυρά των αμπελιών

2. 2  Γυμνάσιο Πύργου

Θέλουμε δράση-ποιότητα στη ζωή στη πόλη μας

Σχολικό έτος 2004-05

1. 2 ΓΕ.Λ Πύργου

Ταξιδεύοντας με αέρα και ήλιο (απόσπασμα)

2. Γυμνάσιο Λάλα

Τα θροΐσματα του δάσους

Σχολικό έτος 2002-03

1. 2 Γυμνάσιο Πύργου

Περπατώντας στις όχθες του Αλφειού

Προγράμματα ΚΠΕ 2010-2011

Προκειμένου να ενημερωθείτε για τα προγράμματα που υλοποούνται τη φετινή χρονιά 2010-2011 στα Κέντρα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης παρακαλώ διαβάστε το συνημμένο και προκειμένου για συμμετοχή συμπληρώνετε την αίτηση(πινακας 1).

Τα σχολεία διαγωνίζονται για την αειφορία

Η Ελληνική Εταιρεία Περιβάλλοντος και Πολιτισμού σε Συνεργασία με το Υπουργείο Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων προκηρύσσει διαγωνισμό με θέμα το ΑΕΙΦΟΡΟ ΣΧΟΛΕΙΟ.

Την Προσεχή Τρίτη 23  Νοεμβρίου 2010,θα πραγματοποιηθεί συνάντηση για ενημέρωση των εκπαιδευτικών με εισηγητή τον κ. Καλαϊντζίδη Δημήτρη στις 17:30μ.μ.-19:30μ.μ. στο  εργαστήριο φυσικής του 2ου Γενικού Λυκείου Πύργου(Πατρών 39).

Η συνάντηση απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.

Διαβάστε και το σχετικό έγγραφο

aeiforo sxoleio

Πρόσκληση για την έκθεση φωτογραφιών -Ωδή στη Βιοποικιλότητα

Σας προσκαλούμε στα εγκαίνια της έκθεσης φωτογραφιών απο εκπαιδευτικούς που αφορούν το έτος 2010 για τη ΒΙΟΠΟΙΚΙΛΟΤΗΤΑ.

Η έκθεση θα λειτουργήσει απο 22 -26 Νοεμβρίου 2010 απο τις 18:00-21:00μ.μ.

Σε περίπτωση επίσκεψης σχολείων πρωϊνές ώρες παρακαλώ επικοινωνήστε με τα τηλέφωνα που αναφέρονται στην πρόσκληση

prosklisi

5ο Συνέδριο Π.Ε.ΕΚ.Π.Ε. “Περιβαλλοντική Εκπαίδευση: Το Σταυροδρόμι της Εκπαίδευσης για την Αειφόρο Ανάπτυξη Ιωάννινα 26-28 Νοεμβρίου 2010

5o synedrio PEEKPE anakoinosi

diavivastiko 2010-2011

aitisi

Αγαπητοί συνάδελφοι΄,

παρακαλώ ενημερωθείτε για το 5ο Συνέδριο της Πανελλήνιας Ένωσης Εκπαιδευτικών για την Περιβαλλοντική Εκπαίδευση που θα γίνει στα Ιωάννινα στις 26-28 Νοεμβρίου 2010 με θέμα: “Περιβαλλοντική Εκπαίδευση: Το Σταυροδρόμι της Εκπαίδευσης για την Αειφόρο Ανάπτυξη”

Το σεμινάριο θα ξεκινήσει την Παρασκευή 26 Νοεμβρίου 2010 στο ξενοδοχείο “DU LAC”  στις 17:30 μ.μ.

Θα υπάρξει περαιτέρω ενημέρωση και αναλυτικό πρόγραμμα

Για περισσότερες πληροφορίες διαβάστε τα συνημμένα έγγραφα.

Πρόσκληση ενδιαφέροντος για συμμετοχή σε Οικο-Περιβαλλοντικό Μαθητικό Φεστιβάλ με θέμα:”Για να μη γίνουμε αναλώσιμοι-γινόμαστε ανακυκλώσιμοι”

Το Γραφείο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης θέλοντας να ευαισθητοποιήσει τα παιδιά σε ένα τόσο σημαντικό θέμα όπως είναι η ανακύκλωση και κάτω απο τη φετινή Θεματική Ενότητα για την Αειφορία απο την UNESCO “ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΓΙΑ ΤΑ ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ”, τα προσκαλεί να σκεφτούν πως θα ήθελαν να συμβάλλουν με το δικό τους καλλιτεχνικό και δημιουργικό τρόπο,εκφράζοντας και τις δικές τους ευαισθησίες,ανησυχίες αλλά και προτάσεις με κολάζ,σύνθεση τραγουδιού,ραδιοφωνικό ή τηλεοπτικό μήνυμα………..

Για περισσότερες πληροφορίες παρακαλώ διαβάστε το συνημμένο έγγραφο.

Και για τη συμμετοχή σας παρακαλώ συμπληρώστε τη συνημμένη αίτηση μέχρι και την Τρίτη 30 Νοεμβρίου 2010.

oikofestivalnews

aitisi

Έκθεση φωτογραφία με θέμα τη βιοποικιλότητα

Σας ενημερώνουμε ότι στα πλαίσια του έτους 2010 που είναι αφιερωμένο στη βιοποικιλότητα προτιθέμεθα να διοργανώσουμε έκθεση φωτογραφίας στην οποία μπορούν να συμμετέχουν εκπαιδευτικοί με δικές τους δημιουργίες.

Για περισσότερες πληροφορίες παρακαλώ διαβάστε το συνημμένο έγγραφο

viopikilotita2010

2006-2007

Στο παρακάτω έγγραφο μπορείτε να ενημερωθείτε για τα προγράμματα περιβαλλοντικής εκπαίδευσης που υλοποιήθηκαν τη συγκεκριμένη σχολική χρονιά.

programmata 2006-2007

2008-2009