Το σχολείο μας

Το Νηπιαγωγείο Πενταλόφου εδρεύει στο ομώνυμο χωριό Πεντάλοφος, το οποίο ανήκει στην Περιφερειακή Ενότητα Αιτωλοακαρνανίας και υπάγεται στον δήμο Ι.Π. Μεσολογγίου. Το χωριό είναι χτισμένο προσηλιακά πάνω σε δυο μικρούς λόφους στην δεξιά όχθη του Αχελώου ποταμού, στο δρόμο Αιτωλικού – Αστακού και απέχει 29 km από το Μεσολόγγι. Το νηπιαγωγείο συστεγάζεται με το Δημοτικό σχολείο Πενταλόφου στο ίδιο κτίριο, το οποίο βρίσκεται λίγο έξω από το χωριό, σε μια όμορφη τοποθεσία και διαθέτει ένα πολύ μεγάλο προαύλιο. Το νηπιαγωγείο στεγάζεται εντός του Δημοτικού Σχολείου, σε μια μεγάλη αίθουσα στο ισόγειο του κτιρίου και έχει άμεση πρόσβαση στον προαύλιο χώρο. Για την καλύτερη εξυπηρέτηση των αναγκών του νηπιαγωγείου έχουν παραχωρηθεί από το Δημοτικό σχολείο και οι ανάλογοι χώροι που βρίσκονται επίσης στο ισόγειο και εντός του κτιρίου (οι τουαλέτες των μαθητών και μία μικρή αποθήκη). Ο μαθητικός πληθυσμός του σχολείου αποτελείται κατά βάση από παιδιά που κατοικούν στο χωριό, αλλά και στους οικισμούς Μάνινα Βλυζιανών, Βαλτίου και  Αγίου Δημητρίου. Το νηπιαγωγείο είναι μονοθέσιο και τα τελευταία χρόνια εκτός από το Βασικό Πρωινό τμήμα λειτουργεί και  Ολοήμερο τμήμα.