ΑΡΧΙΚΗ

Το Εικονικό Μουσείο Αρχαίων Παραδοσιακών Παιχνιδιών του ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Δυτικής Ελλάδας έχει ως σκοπό την καταγραφή και διάσωση των αρχαίων – παραδοσιακών παιχνιδιών μέσα από την εξερεύνηση πηγών (διαδικτύου, βιβλιοθηκών και ζωντανών πηγών-ανθρώπων). Οι μαθητές θα αντλήσουν σημαντικές πληροφορίες για την ιστορία, την παράδοση, τα παιχνίδια με τα οποία μεγάλωσαν και έπαιξαν γενιές παιδιών από την αρχαιότητα μέχρι τα νεώτερα χρόνια με εκπληκτική συνέχεια μέσα στο χρόνο. Το παιχνίδι επιτρέπει στα παιδιά να αναπτύσσονται, να ανακαλύπτουν, να χρησιμοποιούν δημιουργικά υλικά και μέσα, να πειραματίζονται, να επικοινωνούν, να συνεργάζονται και να κοινωνικοποιούνται (ΔΕΠΠΣ 2002). Θα αποκτήσουν δεξιότητες μέσα από την κατασκευή τέτοιων παιχνιδιών, καλλιεργώντας τη συνεργασία, την ομαδικότητα, την κατανόηση και την αποδοχή της διαφορετικότητας, την ευγενή άμιλλα και το σεβασμό προς τους άλλους.

Έγκριση υλοποίησης εκπαιδευτικού αθλητικού προγράμματος με τίτλο Μαθαίνω-Παίζω-Δημιουργώ-Σέβομαι τον άλλον μέσα από Αρχαία-Παραδοσιακά παιχνίδια» για το σχολικό έτος 2020-21