Ο κόσμος στο πιάτο μας (Change your diet – Save the animals)

Παιχνίδι στο Scratch που δημιούργησαν οι μαθητές της ΣΤ’ τάξης: Βουτσάς Ανδρέας, Μοσχίδης Άγγελος, Μαυράκης Μίνωας & Εσκιτζής Κωνσταντίνος (κατά σειρά αφήγησης και δημιουργίας) και το παρουσίασαν στο 13ο Μαθητικό Φεστιβάλ Πληροφορικής.

Η εργασία μας αυτή είναι μια ερευνητική εργασία πάνω στην διατροφή μας και στο πόσο επηρεάζει αυτή, την υγεία του πλανήτη μας. Η παραγωγή και η κατανάλωση κάποιων τροφίμων φέρνουν ιδιαίτερα αρνητικές επιπτώσεις στο περιβάλλον.

• Για παράδειγμα, τεράστιες εκτάσεις δασών καταστρέφονται κάθε χρόνο στον Αμαζόνιο και στη Αφρική για κτηνοτροφική χρήση και αγροτική παραγωγή για να βοσκήσουν οι ατελείωτες αγελάδες που εκτρέφει ο άνθρωπος, διότι θέλει να τρώει τόσο πολύ κρέας.
  • Επίσης καταστρέφετε το οικοσύστημα των ουραγκοτάγκων στην Ινδονησία για καλλιέργειες ελαιοφοίνικων και σόγιας που χρησιμοποιούνται σε πολλά τυποποιημένα τρόφιμα.
  • Και σαν να μην έφτανε αυτό, σχεδόν το 30% των παραγόμενων τροφίμων καταλήγει στα σκουπίδια, αντί να καταναλωθεί.

Παρακάτω μπορείτε να παρακολουθήσετε το Demo του παιχνιδιού:

Και το παιχνίδι στο Scratch Online:

Μετάβαση στο scratch.mit.edu.