Αρχική » εκπαιδευτικά » ο μικρός αναγώστης

ο μικρός αναγώστης

Το Εθνικό Κέντρο Βιβλίου (ΕΚΕΒΙ) δημιούργησε τον πρώτο κόμβο για παιδιά και εφήβους .

Ο «Μικρός Αναγνώστης» είναι ένας κόμβος τόσο ψυχαγωγικός όσο και επιμορφωτικός που μπορεί όμως ταυτόχρονα να αποτελέσει κι ένα χρήσιμο εργαλείο για τους δασκάλους αλλά και τους γονείς, δημιουργώντας μια εποικοδομητική σχέση μεταξύ παιδιών και βιβλίων έξω από τις σχολικές αίθουσες.
Στόχος του είναι να ενημερώσει τα παιδιά, τους εκπαιδευτικούς και τους γονείς για όλα όσο συμβαίνουν γύρω από το χώρο του βιβλίου, δημιουργώντας ένα πλέγμα παιχνιδιών και διασκεδαστικών δραστηριοτήτων που σχετίζονται με το βιβλίο, εξοικειώνοντας  έτσι το παιδί με τίτλους, δημιουργούς και ιστορίες δίνοντάς του ερεθίσματα για ανάγνωση.
Οι θεματικές ενότητες είναι πολλές και ενδιαφέρουσες!

Στη γωνιά των δασκάλων βρίσκουμε κι αυτό:

Τέλος, καλό είναι να έχουμε πάντοτε στο νου μας τα δικαιώματα του αναγνώστη, σύμφωνα με τον Daniel Pennac.
Το παιδί έχει δικαίωμα:

• να μη διαβάζει,
  • να πηδάει σελίδες,
  • να μην τελειώνει ένα βιβλίο,
  • να το ξαναδιαβάζει,
  • να διαβάζει οτιδήποτε,
  • στον μποβαρισμό (ικανοποίηση αισθήσεων),
  • να διαβάζει οπουδήποτε,
  • να τσαλαβουτάει,
  • να διαβάζει μεγαλόφωνα,
  • να σιωπά.

Ίσως αν σκεφτούμε αυτά, να απελευθερωθούμε κι εμείς βαδίζοντας με τις μικρές μας αναγνώστριες και με τους μικρούς μας αναγνώστες στους δρόμους της φιλαναγνωσίας.