Λίγα λόγια

Γιατί άλλο ένα blog για τη Χημεία;

Για δεύτερη συνεχόμενη σχολική χρονιά, μεγάλο μέρος της εκπαιδευτικής διαδικασίας πραγματοποιείται με τη μέθοδο της «σύγχρονης εξ αποστάσεως διδασκαλίας».

Η νέα μέθοδος διδασκαλίας, που δεν μπορεί να αντικαταστήσει τη φυσική τάξη, αιφνιδίασε την εκπαιδευτική κοινότητα και τη βρήκε όχι κατάλληλα προετοιμασμένη, χωρίς υποστήριξη από τη μεριά του αρμόδιου υπουργείου.

Έτσι, αποφάσισα να συμβάλλω στη διαρκή προσπάθεια των εκπαιδευτικών για ποιότητα στη διδασκαλία, δημιουργώντας το blog και «ανεβάζοντας» υλικό που μπορούν να το χρησιμοποιήσουν στη διδασκαλία τους όχι μόνο σήμερα αλλά και αύριο στην τάξη.

Ήδη, ολοκληρώθηκε η ύλη της Χημείας της Α΄ Γενικού Λυκείου, υπάρχει υλικό για την Γ΄ Γυμνασίου και τη Β΄ Γενικού Λυκείου και εμπλουτίζεται με ύλη και της Β΄ Γυμνασίου.

Σύντομα θα εμπλουτίζονται με υλικό και οι υπόλοιπες τάξεις του Γυμνασίου και του Λυκείου.

Το υλικό αυτό προορίζεται και για τους μαθητές και ελπίζω να τους βοηθήσει στην καλύτερη κατανόηση της διδασκόμενης ύλης.

Το υλικό είναι σε μορφή PowerPoint και πρέπει να παρουσιάζεται σε μορφή παρουσίασης γιατί υπάρχουν και κινήσεις. Σε ορισμένες διαφάνειες υπάρχουν και link είτε για την πραγματοποίηση εικονικού εργαστηρίου είτε για τη γρήγορη μετάβαση σε άλλη θέση της παρουσιάσης. Τα links δηλώνονται με υπογράμμιση, υπερσύνδεσμος, που υπάρχει σε λέξεις ή φράσεις ή ειδικά εικονίδια.

Πολλά από τα σχήματα στην ύλη της Χημείας Β΄ και Γ΄ Γυμνασίου, είναι από τα αντίστοιχα βιβλία – βοηθήματα των εκδόσεων ΖΗΤΗ.

Παύλος Παπαθεοφάνους