Friends with Nature – Our land

Το Νοέμβριο και Δεκέμβριο ασχοληθήκαμε με τη Γη μας.
Δημιουργήσαμε έναν  εννοιολογικό χάρτη με τις πρότερες γνώσεις των παιδιών για το θέμα.
Τα παιδιά είπαν ότι γη είναι δέντρα, ζώα, ποτάμι, σπίτια, λουλούδια, άνθρωποι, βουνά, πέτρες…

Στιγμιότυπο οθόνης 2023 05 02 210242
Στις 3 Νοεμβρίου το σχολείο μας συμμετείχε στον Παγκόσμιο  Εορτασμό “Outdoor Classroom Day”(Ημέρα Υπαίθριας Τάξης), παίζοντας παιχνίδια και διαβάζοντας βιβλία στην αυλή  μας.
Blank 5 Grids Collage
Μιλήσαμε για την  σπουδαιότητα της ανακύκλωσης και της επανάχρησης των υλικών.
Χρησιμοποιήσαμε
ποτηράκια που είχαν περισσέψει από κάποιο πάρτυ, τα κάναμε γλαστράκια και φυτέψαμε σποράκια . Ξεχορταριάσαμε τον κήπο μας και φυτέψαμε λουλούδια σε τσιμεντόλιθους . Παίξαμε παραδοσιακά παιχνίδια (τσουβαλοδρομίες , περνά-περνά η μέλισσα κ.ά) , παίξαμε με λάστιχα αυτοκινήτων με δημιουργικό τρόπο.
outdoor φωτό
Ολοκληρώσαμε τη θεματική με ένα χριστουγεννιάτικο εργαστήρι με τη συμμετοχή και των γονέων, χρησιμοποιώντας ανακυκλώσιμα και φυσικά υλικά (καπάκια, χάρτινα πιάτα, χάρτινα ρολά, κουκουνάρια…)και δημιουργήσαμε κάρτες, στεφανάκια, στολίδια)
3R