Αρχική » Σεξουαλική Αγωγή

Σεξουαλική Αγωγή

“Σεξουαλική Αγωγή-Διαφυλικές Σχέσεις, για μαθητές/μαθήτριες 11-14 ετών”, ΥΠΑΙΘ, Γραφείο Αγωγής Υγείας, Εθνικό Ίδρυμα Νεότητας. 2000. sex-agwgikath11-14
“Σεξουαλική Αγωγή και Διαφυλικές Σχέσεις, για μαθητές/μαθήτριες 6-8 ετών”. Ελληνική εταιρείας ψυχικής και σεξουαλικής αγωγής. 2007.

“Η Σεξουαλική Αγωγή στο Σχολείο. Θεωρία και Πράξη – Οι απόψεις των εκπαιδευτικών”. Γερούκη Μαργαρίτα. Εκδόσεις Μαραθιά. 2011 https://www.openbook.gr/i-sexoualiki-agogi-sto-scholeio/

Το βιβλίο αυτό πραγματεύεται τη σεξουαλική αγωγή ως εκπαιδευτική δραστηριότητα. Στο πρώτο μέρος παρουσιάζεται μια γενική θεωρητική συζήτηση με βάση τη διεθνή και την ελληνική βιβλιογραφία. Αναφέρονται οι λόγοι για τους οποίους τα προγράμματα σεξουαλικής αγωγής γίνονται συχνά πεδίο αντιπαραθέσεων. Αναλύονται οι στόχοι τέτοιων προγραμμάτων, παρουσιάζονται οι προϋποθέσεις που συντελούν στη δημιουργία αποτελεσματικών παρεμβάσεων, καθώς και τα οφέλη από την εφαρμογή τους.

Επίσης, γίνεται αναφορά στο ρόλο που παίζει το κοινωνικό πλαίσιο στη σεξουαλική αγωγή των παιδιών. Τέλος παρουσιάζονται ελληνικά στοιχεία που συνηγορούν στην αναγκαιότητα εφαρμογής σχολικών προγραμμάτων σεξουαλικής αγωγής.

Στο δεύτερο μέρος του βιβλίου παρουσιάζονται τα στοιχεία εμπειρικής έρευνας σε εκπαιδευτικούς πρωτοβάθμιας η οποία αφορούσε στην εισαγωγή της σεξουαλικής αγωγής στο δημοτικό σχολείο. Με βάση τη θέση ότι αποφάσεις που αφορούν εκπαιδευτικά ζητήματα θα πρέπει να (υπο)στηρίζονται από ερευνητικά δεδομένα, η εργασία αυτή καταγράφει τάσεις στον ελληνικό εκπαιδευτικό χώρο σχετικά με τη σεξουαλική αγωγή με στόχο να επηρεάσει μελλοντικές εκπαιδευτικές πολιτικές που αφορούν το συγκεκριμένο ζήτημα.

Οδηγός για την αναγνώριση και τη διαχείριση περιστατικών κακοποίησης και παραμέλησης

Η κακοποίηση και η παραμέληση των ανηλίκων αποτελεί σε παγκόσμιο επίπεδο τόσο ένα σοβαρό κοινωνικό ζήτημα, όσο και ένα οξύ πρόβλημα για τη δημόσια υγεία. Συνιστά δε, σημαντικότατη προσβολή των ανθρωπίνων δικαιωμάτων. Κάθε χρόνο εκατομμύρια παιδιά έρχονται αντιμέτωπα με τέτοιου είδους κακοποίηση. Από αυτά τουλάχιστον 120 εκατομμύρια κορίτσια κάτω των 20 χρονών δέχονται προσβολές της γενετήσιας ελευθερίας τους, καθώς εξαναγκάζονται σε δραστηριότητες σεξουαλικής φύσης. Τα αποτελέσματα ερευνών αποδεικνύουν ότι ένα στα πέντε παιδιά θυματοποιείται

κυρίως από άνδρες δράστες, οι οποίοι σε ποσοστό 70-90% προέρχονται από το φιλικό ή συγγενικό περιβάλλον του θύματος. Ανήκοντας έτσι στην κατηγορία των ατόμων «υπεράνω πάσης υποψίας», ο θύτης είναι, στις περισσότερες περιπτώσεις, κάποιος που γνωρίζει και εμπιστεύεται ο ανήλικος.