Αρχική » Ηχητικό/Ραδιοφωνικό Θέατρο

Ηχητικό/Ραδιοφωνικό Θέατρο

«Οι παιδικές και οι εφηβικές θεατρικές ομάδες/μαθητές σχολείων ερμηνεύουν ρόλους μπροστά από ένα μικρόφωνο».
3η Διεθνής Ραδιοφωνική Διαδικτυακή Συνάντηση Παιδικού και Νεανικού Θεάτρου 2022.
Η 3η Διεθνής Ραδιοφωνική Διαδικτυακή Συνάντηση Παιδικού και Νεανικού Θεάτρου 2022 – “YOUTH THEATRE ON AIR“ επιστρέφει προσκαλώντας για μια ακόμη φορά παιδιά και εφήβους να λάβουν μέρος στην καινοτόμα πρωτοβουλία “Θέατρο μπροστά σ’ ένα Μικρόφωνο”. Στην 1η και 2η Διεθνής Συνάντηση (2020, 2021) συμμετείχαν πάνω από 400 παιδιά και νέοι, πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης. Μαθητές της Ελλάδας, Κύπρου και ελληνόπουλα νεομεταναστών αλλά 1ης , 2ης και 3ης γενιάς της Μελβούρνης.
Η δράση, που πραγματοποιεί το Θεατρικό Εικαστικό Καλλιτεχνικό Κέντρο “Πούπουλο” (Θεσσαλονίκη-Ελλάδα) σε συνεργασία με το Ίδρυμα Motivation in Arts (Πάφος-Κύπρος) και το Creative Drama & Arts Centre (Μελβούρνη-Αυστραλία), έχει ως όραμα την καλλιέργεια των σχέσεων της ελληνικής ομογένειας με τη μητροπολιτική Ελλάδα.
Στόχος είναι να ταξιδέψει η Ελληνική γλώσσα, ο πολιτισμός και η θεατρική έκφραση μέσα από τις ραδιοσυχνότητες στις απανταχού Ελληνικές Κοινότητες. Το ιδιαίτερο και συγκριτικό πλεονέκτημα της δράσης βρίσκεται στον “τόπο” υλοποίησής της, η δράση έχει ψηφιακή οντότητα και ως εκ τούτου δεν γνωρίζει σύνορα. Οι γέφυρες που ενώνουν τις φωνές είναι η ΕΡΤ3, το κυπριακό ΡΙΚ1 και η Αυστραλιανή κρατική ραδιοφωνία της SBS Greek.
Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να υποβάλουν ΑΊΤΗΣΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ μέχρι 15.1.2022 στην ιστοσελίδα www.dramacenter.gr,
https://www.dramacenter.gr/copy-of-theatro-mprosta-apo…,για περισσότερες πληροφορίες αλλά και για την αίτηση συμμετοχής τους: ΑΙΤΗΣΗ-ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ2022-σχολεία-ομάδεςPod4stories: Ιστορίες από τα ταξίδια της ζωής μου…ιστορίες προσφυγιάς

Pod4stories Logo

Το Φεστιβάλ Κινηματογράφου Χανίων και το πρόγραμμα «Φωνές, η προφορική ιστορία στο προσκήνιο» συνεργάζονται με την Σύμπραξη Χανίων και το πρόγραμμα ESTIA2021 (στεγαστικό πρόγραμμα για αιτούντες διεθνή προστασία στα Χανιά) και ανοίγουν τα μικρόφωνα σε πρόσφυγες δημιουργώντας την σειρά podcast.