Προγραμματίζοντας σε περιβάλλον EasyLogo

Συγγραφέας: στις 16 Μαρτίου, 2012   Κατηγορία: Ε Τάξη Δημοτικού     ·Με ετικέτα , .

Η δημιουργία προγραμμάτων και η επίλυση προβλημάτων στο περιβάλλον της EasyLogo γίνεται παιχνίδι. Οι λαμπροί μαθητές της Ε΄ τάξης του σχολείου μας ύστερα από μια σειρά μαθημάτων στο νέο προγραμματιστικό περιβάλλον, συνδύασαν τις γνώσεις και την φαντασία τους και έφτιαξαν μοναδικές δημιουργίες με εντολές της EasyLogo. Αναρτήσαμε μερικές για να πάρετε μια γεύση της δουλειάς τους.

5 σχόλια προς “Προγραμματίζοντας σε περιβάλλον EasyLogo”

RSS Feed for Το Ιστολόγιο της Πληροφορικής @ 12ο Δημοτικό Σχολείο Ιλίου RSS Κανάλι σχολίων

Ευη
19 Μαρτίου, 2012       Απάντηση

Κυρια Παρασκευη θα ηθελα να σας ευχαριστησω παρα πολυ που βαλατε τις εικονεσ στο website σας και σας ευχαριστω και παρα πολυ που βαλατε τα ονοματα μας.

pafou
    20 Μαρτίου, 2012       Απάντηση

Καλή μου Εύη, πίστεψέ με, με εντυπωσίασε η δημιουργικότητα και η φαντασία σας και δεν θα μπορούσα να κρύψω τις δημιουργίες σας. Να είσαι σίγουρή ότι με αυτό το μικρό δείγμα της δουλειάς σας θα επηρεάσετε και άλλους έτσι ώστε να χρησιμοποιήσουν την EasyLogo.
    Πολύ σύντομα θα προσθέσω και τα υπόλοιπα ονόματα!

ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
19 Μαρτίου, 2012       Απάντηση

Υπέροχη η δουλειά σας !!!
Θα μπορούσατε να με ενημερώσετε για το πρόγραμμα αυτό;
Νίκος Δημητρίου
Δάσκαλος
Κόρινθος
ndimitriou@sch.gr

pafou
    20 Μαρτίου, 2012       Απάντηση

Σας ευχαριστούμε για τα καλά σας λόγια : ) Το πρόγραμμα μπορείτε να το κατεβάσετε δωρεάν κάνοντας κλικ εδώ. Είναι πολύ απλό στη χρήση και από την μέχρι τώρα εμπειρία μου μπορεί με επιτυχία να χρησιμοποιηθεί από μαθητές Δ΄, Ε΄ και ΣΤ΄ δημοτικού. Αποτελεί μια καλή εισαγωγή στα logo like περιβάλλοντα προγραμματισμού. Έχει έτοιμα παραδείγματα που μπορούν να σας βοηθήσουν να το χρησιμοποιήσετε.

Ζωη
22 Μαρτίου, 2012       Απάντηση

Η δουλεια μας ειναι υπεροχη. Σαν αποτελεσμα απο ολα τα παιδια βγηκε εξερετικο. Σας ευχαριστουμε όλους πολυ για τα καλα σας λογια.

Που είναι η φόρμα σχολίων;

• Σχετικά

Εκπαιδευτικές Δραστηριότητες και Φύλλα Εργασίας στην Πληροφορική

Κανάλι RSS

• Add to My Yahoo!