Με αφορμή την επερχόμενη ημέρα κατά τη σχολικής βίας, διοργανώνεται εκδήλωση-ενημέρωση στο Γυμνάσιο της Γενισέας με συμμετοχή όλων των εμπλεκόμενων στη σχολική κοινότητα (μαθητές, εκπαιδευτικοί, γονείς) τη Δευτέρα 4 Μαρτίου 2013. Η εκδήλωση θα περιλαμβάνει :
• πρακτικές δραστηριότητες βιωματικού χαρακτήρα για τους μαθητές στο γήπεδο πλησίον της σχολικής μονάδας (φιλικός αγώνας ποδοσφαίρου μεταξύ της ομάδας των κοριτσιών του σχολείου και των “Βασιλισσών της Θράκης”, της τοπικής γυναικείας ομάδας της πόλης με την πολύ καλή πορεία, με καθαρά συμβολικό χαρακτήρα)
• εισήγηση από τη σχολική σύμβουλο ΦΑ Θράκης και ομοσπονδιακή προπονήτρια στο γυναικείο ποδόσφαιρο κ. Ξανθή Κωνσταντινίδου σχετικά με το ρόλο του ωραίου φύλου στο ποδόσφαιρο και τη συμβολή του στην άρση της βίας. Προεκτάσεις στο σχολικό αθλητισμό, στην καθημερινότητα του σχολείου και στη ζωή μας.
• διαλεκτική συζήτηση και παρεμβάσεις από κάθε ενδιαφερόμενο