Η μηχανή που κάνει τα μαθήματα του σχολείου!

Με αφορμή την Παγκόσμια ημέρα ατόμων με αναπηρία 3/12/2020

Όλα, μα όλα παιδιά θέλουν να παίξουν. Τα παιδιά με αναπηρία  διαφέρουν. Ο «Ian» είναι μια ταινία animation, μικρού μήκους, εμπνευσμένη από τον πραγματικό Ian, ένα αγόρι με αναπηρία που αποφασίζει να φτάσει στην παιδική χαρά και να διεκδικήσει τη θέση του εκεί, παρά το ότι τα υπόλοιπα παιδιά γελούν εις βάρος του. Πρόκειται για μια όμορφη και άρτια αισθητικά ταινία που αναδεικνύει την ανάγκη για αποδοχή των παιδιών με αναπηρίες και ένταξή τους σε μια κοινωνική ομάδα.

Ο «Ian» απευθύνεται σε παιδιά και βέβαια σε ενήλικες απ’ όλο τον κόσμο. Προβλήθηκε αρχικά στη Λατινική Αμερική και στη συνέχεια διαδόθηκε και στις υπόλοιπες χώρες του κόσμου.

Την ιδέα για το film «Ian» συνέλαβε η μητέρα του παιδιού, η οποία το είδε ως ένα είδος «αποστολής» με σκοπό να εκπαιδεύσει το γιό της ώστε να διαχειρίζεται και ν΄ αντιμετωπίζει τους νταήδες που τον κορόιδευαν στην παιδική χαρά. Όταν συνειδητοποίησε ότι η ανάγκη για ουσιαστική ένταξη και αποδοχή ήταν μεγαλύτερη από το ζήτημα που δημιουργήθηκε στην παιδική χαρά, έγραψε ένα βιβλίο και ίδρυσε το «Ίδρυμα Ian« για να φωτίσει αγκυλωμένες νοοτροπίες και στερεοτυπικές θέσεις για τους ανάπηρους ανθρώπους. Απευθύνθηκε στο Mundo Loco, ένα ιδιαίτερα επιτυχημένο ψηφιακό στούντιο animation στη Λατινική Αμερική, για να τη βοηθήσει στη δημιουργία του «Ian», μιας ταινίας animation που θα είχε τη δύναμη να μεταδώσει το μήνυμα της κοινωνικής αποδοχής σε όλο τον κόσμο.

Για τη γιορτή της μητέρας!

Μαμάδες- Ένα βιβλίο της Βούλας Παπαγιάννη για τη διαφορετικότητα.

Είναι το διπλανό παιδί ίδιο με εσένα; Σίγουρα όχι.

Ούτε και η μαμά του ίδια με τη δική σου. Έτσι είναι η ζωή!

Κάθε μαμά είναι μοναδική και ξεχωριστή! Χρόνια πολλά στις μαμάδες όλου του κόσμου!

Διάβασε τι λένε τα παιδιά για τις μαμάδες τους και απάντησε στις ερωτήσεις- στη συνέχεια παρουσίασέ μας τη δική σου μαμά!

Τι στενοχωρεί καμιά φορά την Ερατώ;

Τι ενοχλεί πολύ τον Μπόρο;

Ποια απόφαση πήρε η μαμά της Λουκίας;

Γιατί ο Θωμάς λέει ότι η μαμά του είναι δυνατή σαν βουνό και ευαίσθητη σαν αγριολούλουδο;

Τι δουλειά κάνει η μαμά του Σήφη;

Γιατί θύμωσε με τον συμμαθητή της η Φρόσω;

Πώς ταξιδεύουν η Γεωργία με τη μαμά της;

Ποιες γλώσσες μιλούν στο σπίτι της Δάφνης και γιατί;

Γιατί η αγαπημένη μέρα του Αργύρη είναι η Τρίτη;

Τι δουλειά κάνει η μαμά του Μισέλ;

αξία θέσης ψηφίου-αριθμογραμμή ως το 1000

Θυμάμαι… την ώρα!

Δουλεύω τα φύλλα εργασίας και στη συνέχεια πατώ στα παρακάτω λινκ για να ελέγξω αν τα έχω καταφέρει παίζοντας!

Οι ώρες του δικηγόρου

Το ταξίδι του βάτραχου

Pip- ταινία μικρού μήκους- ασκήσεις Γλώσσας

Βλέπω την ταινία και συμπληρώνω το φύλλο εργασίας. Αν δεν υπάρχει δυνατότητα εκτύπωσης δουλεύουμε στο τετράδιο εργασιών μας!

Το φύλλο εργασίας απευθύνεται σε μαθητές από Γ’ Δημοτικού και πάνω. Οι μικρότεροι μπορούν να δουν την ταινιούλα και να δουλέψουν προφορικά τις ερωτήσεις.

Ασκήσεις εμπέδωσης στα Μαθηματικά μου

Ταινία μικρού μήκους- Οι αλυσίδες του νου

Ευκαιρία για προβληματισμό και συζήτηση!

Τι παράξενο παρατηρείς; Τι συμβαίνει στους ανθρώπους;

Τι αλλάζει ξαφνικά;

Πώς μπορούμε να αλλάξουμε τον κόσμο μας όταν δεν είμαστε χαρούμενοι μέσα σε αυτόν;

Η Κυρα-Γραμματική Δ΄τάξη

Χρήσιμο υλικό για επανάληψη και εμπέδωση. Εντοπίζω στα περιεχόμενα του βιβλίου τι χρειάζεται να θυμηθώ…διαβάζω τη θεωρία και κάνω τις ασκήσεις!

Ταινία μικρού μήκους: Το δώρο

Βλέπω τη συγκινητική αυτή ταινιούλα και απαντώ στις ερωτήσεις:

• Πώς περνά το χρόνο του το αγόρι;
  • Τι αλλάζει στη ζωή του;
  • Γιατί η μητέρα του επιλέγει να του κάνει αυτό το δώρο;
  • Πώς αντιδρά το αγόρι όταν βλέπει το δώρο του;
  • Τι κοινό έχουν το αγόρι και το σκυλάκι;
  • Τι σκέφτεσαι ότι μπορεί να τους έχει συμβεί;
  • Τι νομίζεις ότι μπορεί να αλλάξει στην καθημερινότητα του αγοριού μετά από αυτό το δώρο;

Τώρα μπορείς να ζωγραφίσεις κάτι σχετικό με την ιστορία! Θα χαρώ πολύ να μου στείλεις τη ζωγραφιά σου!