Μια διαφορετική γιορτή για το έπος του ΄40 στο 2ο ΕΠΑΛ Καρδίτσας!! Με άλλη προσέγγιση θέλησαν να δουν τον εθνικό αγώνα κατά του άξονα οι μαθητές του 2ου ΕΠΑΛ Καρδίτσας οργανώνοντας τη γιορτή τους πάνω σε επιθεωρησιακά δρώμενα, αστείες αφηγήσεις για τον τρόπο επιβίωσης στα δύσκολα χρόνια της κατοχής, σε παρωδίες τραγουδιών κατά την περίοδο του πολέμου !!! το ηθικό δίδαγμα από την εμπνευσμένη εκδήλωση είναι πως… όταν δίνεται βήμα στα παιδιά, κάνουν θαύματα!!!  Η διεύθυνση και οι εκπαιδευτικοί του σχολείου ευχαριστούν τους μαθητές για τη σπουδαία εκδήλωση μνήμης και εύχονται να είναι η αρχή για μια πιο δημιουργική προσέγγιση του ιστορικού παρελθόντος , αλλά και το εφαλτήριο , ώστε να “ξεδιπλώσουν” τα ταλέντα τους στο μέλλον!!

Ευχαριστούμε τους μαθητές μας:

Γιώργο Διακουμάκο

Καραγεώργου Ελισάβετ

Κοντοκώστα Αλίκη

Παπαθανασίου Ζωή

Οι μαθητές μας επί σκηνής!

Πιλάτο ‘Αγγελο

Χουλιάρα Κωνσταντίνο