ΤΣΙΩΝΗΣ ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ

Καλώς ήλθατε!

Αρχική » Το σχολείο μας

Το σχολείο μας

Το σχολείο πρωτολειτούργησε στον αύλειο χώρο του Ιερού Ναού Αγίου Γεωργίου. Ιστορικές έρευνες αποδεικνύουν ότι λειτούργησε επί Τουρκοκρατίας το 1750 και επανιδρύθηκε από τον Κοσμά τον Αιτωλό το 1776, ύστερα από την καταστροφή του από τους Αλβανούς. Αποδεδειγμένες μαρτυρίες εντοπίζονται το 1806, όταν ο Γάλλος πρόξενος Μπουκεβύλ φιλοξενήθηκε από το Μητροπολίτη στο Βαρόσι και ανέφερε ότι είδε «..και ένα σχολείο παρηγοριά και αποκούμπι του Μητροπολίτη και των πιστών…«.

Επίσημα στοιχεία λειτουργίας του σχολείου υπάρχουν από το 1914, όταν λειτούργησε με 28 μαθητές στις τάξεις Α’ και Β’ και Νηπιαγωγείο με υπεύθυνο δάσκαλο και διευθυντή τον Κων/νο Ταλάρη. Έκτοτε και μέχρι το 1958 λειτουργούσε στο Βαρόσι.