ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΒΕΛΙΤΣΩΝ

Το Νηπιαγωγείο Βελιτσών βρίσκεται στις Κάτω Βελιτσές, ανήκει στο Δήμο Δυτικής Αχαΐας και υπάγεται διοικητικά στη Διεύθυνση Α/θμιας Εκπ/σης Αχαΐας.

Είναι μονοθέσιο και λειτουργεί με το Πρωινό Υποχρεωτικό Πρόγραμμα.

Το Νηπιαγωγείο στεγάζεται σε λυόμενη αίθουσα και βρίσκεται στον ίδιο αύλειο χώρο με το Δημοτικό Σχολείο Βελιτσών.

Στο μαθητικό δυναμικό του συμπεριλαμβάνονται και μαθητές από όμορα Νηπιαγωγεία (Πόρτες, Κάνδαλο, Μιχόι, Δάφνη Ν. Ηλείας).

ΦΕΚ ΣΥΓΧΩΝΕΥΣΗΣ του Νηπιαγωγείου Μιχοΐου με το Νηπιαγωγείο Βελιτσών (46557.Αρ. Φύλλου 4582, 30/08/2022 τεύχος δεύτερο).

Τις σχολικές χρονιές 2020-2021, 2021-2022 και 2022-2023 (από 30-06-2020 έως 31-08-2023) άσκησε τα καθήκοντά της ως διδακτικό προσωπικό και ως προϊσταμένη η εκπαιδευτικός ΠΕ-60 κ.  Ιωάννα Αργύτη.

Τη σχολική χρονιά 2022-2023 άσκησε τα καθήκοντά της η εκπαιδευτικός ΠΕ-06 κ. Μαρία Αγγελοπούλου.

Τη σχολική χρονιά 2022-2023  εκπρόσωπος γονέων και κηδεμόνων ήταν η κ. Αναστασία Τζαμάκου.

Τα σχολικά έτη 2020-2023 έγιναν εργασίες υποδομής.

Ενδεικτικά:

• 2020-2021: τοποθέτηση εσωτερικής βρύσης, αποκατάσταση βλάβης στην οροφή της αίθουσας διδασκαλίας..
  • 2021-2022: βάψιμο εξωτερικών κάγκελων της λυόμενης αίθουσας διδασκαλίας, βάψιμο της λυόμενης αίθουσας που είναι οι τουαλέτες, αποκατάσταση βλαβών στις τουαλέτες, έλεγχος του φωτισμού της αίθουσας διδασκαλίας, βάψιμο μπασκέτας και εξωτερικής καγκελόπορτας του αύλειου χώρου.
  • 2022-2023: βάψιμο της λυόμενης αίθουσας διδασκαλίας εσωτερικά και εξωτερικά, αποκατάσταση βλάβης στο δάπεδο (έγινε πλήρης αντικατάσταση δαπέδου), βάψιμο των κάγκελων της περίφραξης του αύλειου χώρου, αποκατάσταση φθορών στη ξύλινη επένδυση των πορτών της αίθουσας διδασκαλίας.

Επίσης κατά την εκπαιδευτική διαδικασία, ενδεικτικά:

2020-2021: Πραγματοποιήθηκε εξ αποστάσεως εκπαίδευση βάσει νόμου, δράσεις και δραστηριότητες σύμφωνα με τα μέτρα αντιμετώπισης του covid-19, πρόγραμμα αξιολόγησης εκπαιδευτικού έργου της σχολικής μονάδας.

2021-2022: Πραγματοποιήθηκαν εκπαιδευτικές επισκέψεις σε συνεργασία με το Δημοτικό Σχολείο Βελιτσών, το Δημοτικό Σχολείο Μιχοΐου, το Δημοτικό Σχολείο Αγίου Νικολάου Σπάτων, πρόγραμμα μετάβασης από το Νηπιαγωγείο στο Δημοτικό Σχολείο , σχέδια δράσης, εργαστήρια δεξιοτήτων, πρόγραμμα αξιολόγησης εκπαιδευτικού έργου της σχολικής μονάδας, δράσεις με μαθητές του Δημοτικού Σχολείου Βελιτσών, κ.ά. Δεν πραγματοποιήθηκε το μάθημα της Αγγλικής Γλώσσας λόγω έλλειψης εκπαιδευτικού της αντίστοιχης ειδικότητας.

2022-2023: Πραγματοποιήθηκαν εκπαιδευτικές επισκέψεις σε συνεργασία με το Δημοτικό Σχολείο Βελιτσών, το Δημοτικό Σχολείο Μιχοΐου, πραγματοποιήθηκε το μάθημα της Αγγλικής Γλώσσας, πρόγραμμα μετάβασης από το Νηπιαγωγείο στο Δημοτικό Σχολείο, δράσεις με μαθητές του Δημοτικού Σχολείου Βελιτσών, πρόγραμμα αξιολόγησης εκπαιδευτικού έργου της σχολικής μονάδας, σχέδια δράσης, εργαστήρια δεξιοτήτων, δράσεις με γονείς και κηδεμόνες στο πλαίσιο των εργαστηρίων δεξιοτήτων και αξιολόγησης εκπαιδευτικού έργου της σχολικής μονάδας, υλοποίηση πιλοτικού προγράμματος με θέμα: “Ανάπτυξη εκπαιδευτικού λογισμικού Προσχολικής Εκπαίδευσης- Εξ αποστάσεως επιμόρφωση και υποστήριξη εκπαιδευτικών – ΕΛΠεΙΔΑ”, κ.ά.

(Βάσει της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης το Νηπιαγωγείο προμηθεύτηκε με τρία (3) tablets και βάσει του πιλοτικού προγράμματος, προμηθεύτηκε ένα (1) tablet, Υπάρχει επίσης Η/Υ για την τάξη εκτός εκείνου στο γραφείο της προϊσταμένης και έχει γίνει η μετάπτωση στο πρόγραμμα ΣΥΖΕΥΞΙΣ ΙΙ).

Το εκπαιδευτικό προσωπικό του Νηπιαγωγείου ευχαριστεί θερμά όλους τους γονείς και κηδεμόνες, και των τριών (3) διδακτικών ετών,  που ήταν αρωγοί στην εκπαιδευτική διαδικασία στο πλαίσιο συνεργασίας σχολείου και οικογένειας. Μιας συνεργασίας αμοιβαίας εμπιστοσύνης και σεβασμού, με διακριτική παρουσία και ουσιαστική βοήθεια συνεχούς στήριξης.

OK1 9

Χάρτης και πλήρη στοιχεία του σχολείου