Επίσκεψη στην λαογραφική έκθεση του Δημοτικού σχολείου Βελιτσών. 2021-2022

Προηγήθηκε προεργασία στο Νηπιαγωγείο για διερεύνηση γνώριμων στοιχείων .

Ακολούθησε η επίσκεψή μας, οι μαθητές του Δημοτικού μας ξενάγησαν και μας έδωσαν πληροφορίες  και

κατά την επιστροφή μας στο Νηπιαγωγείο υλοποιήσαμε  δραστηριότητας εμπέδωσης κι επέκτασης των όσων είδαμε και μάθαμε (στάδιο μετάβασης από το Νηπιαγωγείο στο Δημοτικό σχολείο).

1 1

…κατά την επιστροφή μας στην τάξη ακολούθησε συζήτηση, δραστηριότητες εμπέδωσης,  ατομικές εργασίες και δόθηκε η δυνατότητα στα παιδιά να αποφασίσουν ομαδικά τί από όλα όσα είδαν, ήθελαν να κατασκευάσουν και να δώσουν ως δώρο στα παιδιά του Δημοτικού σχολείου.

(αποφάσισαν μόνα τους καταλήγοντας σε κάτι που μπορούν  βάσει των διαθέσιμων υλικών).

…μία παλιά ξύλινη κουτάλα μαγειρέματος από ….χαρτί.

Ακολούθησε συζήτηση κι ανταλλαγή απόψεων απο τους μαθητές και των δύο (2) σχολικών βαθμίδων.