Ξεκινώντας το πρόγραμμα της μετάβασης. Πρόσκληση από τους μαθητές του Δημοτικού σχολείου Βελιτσών προς τους μαθητές του Νηπιαγωγείου Βελιτσών για τη δημιουργία του κήπου τους.2021-2022

Οι μαθητές του Νηπιαγωγείου Βελιτσών προσφέρουν σε μαθητή του Δημοτικού σχολείου Βελιτσών ένα (1) γλαστράκι με το φυτό βασιλικού για τον κήπο τους που θα δημιουργήσουν.

Οι μαθητές του Δημοτικού σχολείου προσκαλούν τους μαθητές του Νηπιαγωγείου για την δημιουργία του κήπου τους.  Εκεί οι μαθητές και των δύο (2) σχολικών βαθμίδων θα συζητήσουν, θα επιλύσουν απορίες, θα μοιραστούν εμπειρίες.

Στη συνέχεια οι μαθητές του Νηπιαγωγείου θα επισημάνουν τις στιγμές και τα στάδια που τους εντυπωσίασαν με την περιγραφή (προφορικός λόγος) κι οι μαθητές του Δημοτικού σχολείου με τη σύνταξη ενός κειμένου (γραπτός λόγος).

Αποδεχτήκαμε την πρόσκληση.

Ανταλλαγή απόψεων, εμπειριών, πληροφοριών, γνώσεων.

Η σειρά του δικού μας φυτού να προστεθεί μαζί με τα άλλα φυτά στον κήπο των μαθητών του Δημοτικού σχολείου.