ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟΥ

Στο πλαίσιο του θεματικού κύκλου “Φροντίζω το περιβάλλον” των εργαστηρίων δεξιοτήτων, που υλοποιούνται κατά το τρέχον σχολικό έτος στο σχολείο μας, οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί ασχολούνται με το πρόγραμμα  “Τον πλανήτη μου φροντίζω, τα δοντάκια μου βουρτσίζω, την κοιλίτσα μου γεμίζω”.  Ο σύλλογος διδασκόντων για να εμπλουτίσει τις γνώσεις των μαθητών και να τους ευαισθητοποιήσει σε θέματα πρόληψης και υγιεινής, οργάνωσε επίσκεψη οδοντιάτρου. Την Τετάρτη 15 Δεκεμβρίου 2021 είχαμε τη χαρά να υποδεχθούμε την κυρία Χαριτίνη Σαμαρά, έπειτα από έγκριση του ιατρικού συλλόγου. Τα παιδιά ενθουσιάστηκαν από την παρουσία της γιατρού, η οποία εξήγησε τη σημασία της φροντίδας των δοντιών, έδειξε τους τρόπους φροντίδας τους, μέσω εποπτικού υλικού και τέλος, προσέφερε σε όλους ένα πακέτο φροντίδας για τα μικρά δοντάκια!

thumbnail 1 thumbnail