Τα κάλαντα του Λαζάρου έψαλαν τα παιδιά του Νηπιαγωγείου…

Μία όμορφη έκπληξη επιφύλαξαν στους κατοίκους του χωριού οι μικροί μαθητές του  Νηπιαγωγείου μας και της πρώτης τάξης του Δημοτικού σχολείου Βαθέος Αυλίδας που κρατώντας στα χέρια τους κουδούνια και στολισμένα καλάθια με λουλούδια έψαλαν τα κάλαντα του Λαζάρου .

Κ1 Κ2 Κ3

Τα κάλαντα του Λαζάρου είναι μια παράδοση που συνδέεται με την εορτή του Λαζάρου, που γιορτάζεται πριν από την Μεγάλη Εβδομάδα στον Ορθόδοξο χριστιανισμό. Τα παιδιά του νηπιαγωγείου στα δρομάκια του χωριού ερμηνεύουν αυτά τα κάλαντα, προσφέροντας μια ζωντανή και παραδοσιακή απόδοση της εορταστικής ατμόσφαιρας.

Κ4 Κ5 Κ6

Τα κάλαντα του Λαζάρου συχνά περιλαμβάνουν χαρούμενα τραγούδια και ποιήματα που αναφέρονται στην ανάσταση του Λαζάρου από τον νεκρό, όπως επίσης και ευχές για υγεία και ευημερία προς τους κατοίκους του χωριού. Με αυτόν τον τρόπο, τα παιδιά διαδίδουν τη χαρά και την ανανέωση που συνδέονται με την εορτή του Λαζάρου, ενώ παράλληλα δημιουργούν μια ατμόσφαιρα γεμάτη ευχές και αισιοδοξία για τον επερχόμενο Άγιο Πάσχα.

Κ7