Η ενασχόληση με τον πηλό είναι ένα μέσο για την ολόπλευρη ανάπτυξη του παιδιού. Συμβάλλει στη συναισθηματική έκφραση, τον πειραματισμό, τη χαρά της ανακάλυψης, τη δημιουργικότητα, την γνωστική, αισθητική και κοινωνική ανάπτυξη.
Η πόρτα άνοιξε και μαζί με τους μικρούς μας κεραμοποιούς μιλήσαμε για τον πηλό και μάθαμε πως τον χρησιμοποιούσαν τα παλιά χρόνια οι άνθρωποι … Ήταν πραγματικά χρήσιμος στην καθημερινή τους ζωή..
Κάθε παιδί έπλασε το δικό του πηλό και βγήκαν αριστουργήματα…Ολοκληρώνοντας όλοι κατασκεύασαν τα δικά τους χριστουγεννιάτικα στολίδια…
Δεν θα σας πούμε γι’ αυτά .. Λίγη υπομονή να ψηθούν και θα σας έρθουν στο σπίτι!!