Τη περίοδο αυτή ασχοληθήκαμε με τους καρπούς του φθινοπώρου! Οι καρποί που ευδοκιμούν το φθινόπωρο είναι τα φουντούκια, τα καρύδια, τα αμύγδαλα και τα κάστανα. Παράλληλα, ασχοληθήκαμε με τα δέντρα που βγαίνουν οι καρποί αυτοί, αλλά και με τη διατροφή. Μάθαμε και κάποια αινίγματα!
Με αφορμή το σκίουρο και την τροφή του μιλήσαμε για τους καρπούς του φθινοπώρου ( κάστανα, αμύγδαλα, ρόδια ,φουντούκια, καρύδια). Είδαμε εποπτικό υλικό, αντιστοιχήσαμε τους καρπούς με τα ονόματα τους, τους δοκιμάσαμε, τους αναγνωρίσαμε με κλειστά μάτια και ψηφίσαμε τον αγαπημένο μας.
Με τους μικρούς μας μάγειρες φτιάξαμε ένα εύκολο σνακ…!!!
Τα βραχάκια σοκολάτας είναι ένα υγιεινό σνακ, που συνδυάζει τη μαύρη σοκολάτα και τους ξηρούς καρπούς, τα αμύγδαλα ή τα φουντούκια.