Εκπαιδευτικά Προγράμματα

• 5ος Μαραθώνιος Ανάγνωσης για το Νηπιαγωγείο  (Σεπτέμβριος  2023-  Μάιος  2024)images

Στα πλαίσια του Σχεδίου Δράσεως (Φιλαναγνωσία) την τρέχουσα σχολική χρονιά 2023-24, το νηπιαγωγείο μας συμμετείχε στον 5ο Μαραθώνιο Ανάγνωσης των εκδόσεων Μεταίχμιο που διοργάνωναν για πέμπτη συνεχή χρονιά το ετήσιο εκπαιδευτικό πρόγραμμα φιλαναγνωσίας με τη μορφή διαγωνισμού για τα παιδιά του Νηπιαγωγείου. Ο Μαραθώνιος Ανάγνωσης αποτελεί ένα ολοκληρωμένο εκπαιδευτικό πρόγραμμα που προάγει τη φιλαναγνωσία και δίνει αφορμή στον εκπαιδευτικό να εργαστεί με την ομάδα του διαθεματικά, ενώ παράλληλα ενθαρρύνει τα παιδιά να ανταλλάξουν σκέψεις και απόψεις, να αναπτύξουν διάλογο και να γίνουν ενεργητικοί αναγνώστες. Τίτλος προγράμματος: «Η ζωή στο σχολείο»

IMG 20240519 142342      IMG 20240519 142238

Στόχοι του προγράμματος

-Να καλλιεργήσουν τα παιδιά μια φιλική σχέση με τη λογοτεχνία και την ανάγνωση βιβλίων, και να γνωρίσουν το έργο Ελλήνων και ξένων λογοτεχνών.

-Να μπουν στη θέση των ηρώων, να αφουγκραστούν τα συναισθήματά τους, να ακούσουν τις εμπειρίες τους και να εκφράσουν τα δικά τους συναισθήματα και βιώματα.

-Να συνειδητοποιήσουν την αξία του σχολείου, της εκπαίδευσης, της μάθησης και της κοινωνικής επαφής.

-Να δημιουργούν προσωπικές σχέσεις, να αλληλεπιδρούν θετικά μεταξύ τους και να συνεργάζονται.

-Να ασκηθούν σε βιωματικές διαδραστικές προφορικές αναδιηγήσεις, αφηγήσεις παραμυθιών και ιστοριών, φανταστικών και πραγματικών.

• Ο Πέτρος και ο Λύκος του Sergei Prokofiev – Εκπαιδευτικό πρόγραμμα Κ.Ο.Θ.  (Ιανουάριος 2024)
420112994 764902112326360 6161736100153108676 n
Η Κρατική Ορχήστρα Θεσσαλονίκης μάς παρουσιάζει στο νέο της εκπαιδευτικό πρόγραμμα το δημοφιλέστερο ίσως μουσικό παραμύθι στην ιστορία της κλασσικής μουσικής εργογραφίας. Το μουσικό παραμύθι ‘Ο Πέτρος και ο Λύκος’ γράφτηκε από τον σπουδαίο Ρώσο συνθέτη Σεργκέι Προκόφιεφ με σκοπό να διδάξει τα παιδιά σχετικά με το χαρακτήρα και τη χρήση των οργάνων της συμφωνικής ορχήστρας και να τα εξοικειώσει με αυτά, αντιστοιχώντας κάθε χαρακτήρα του παραμυθιού με κάποιο συγκεκριμένο μουσικό όργανο. Καθώς οι χαρακτήρες του παραμυθιού αλληλεπιδρούν, συνδυάζονται αντίστοιχα και τα όργανα της ορχήστρας μέσα από την αριστοτεχνική γραφή του Προκόφιεβ. Η Κ.Ο.Θ. παρουσιάζει την σπουδαία αυτή μουσική ιστορία μαζί με πρωτότυπη εικονογράφηση σε συνεργασία με τo “The Comic- con”.
Στην ιστορία του παραμυθιού, ο Πέτρος ζει στο σπίτι του παππού του στο δάσος και ως γενναίος νέος δεν φοβάται καθόλου τους κακούς λύκους. Αγνοώντας τις προειδοποιήσεις του παππού του τα βάζει με το λύκο, τον οποίο αιχμαλωτίζει με τη βοήθεια ενός πουλιού. Η γάτα (κλαρινέτο), η πάπια (όμποε), το πουλί (φλάουτο), ο παππούς (φαγκότο), οι κυνηγοί (πνευστά-κρουστά), ο λύκος (κόρνα) και ο Πέτρος (έγχορδα) πρωταγωνιστούν σε αυτή την πολυαγαπημένη ιστορία και διδάσκουν ευχάριστα, μαζί με τα ηχοχρώματα των αντίστοιχων οργάνων.
*Με την ολοκληρωση της προβολής, προβήκαμε σε διάφορες ασκήσεις κατανόησης σχετικά με την ιστορία που παρακολουθήσαμε.
IMG20240118114207 IMG20240118113701
  • EU CODE WEEK

EUcodeweek2023 01 scaled 1

Το σχολείο μας συμμετείχε στην Ευρωπαϊκη Εβδομάδα Προγραμματισμού που στοχεύει στην καλλιέργεια κριτικής σκέψης σε δραστηριότητες προγραμματισμού, κωδικοποίησης και ρομποτικής. Οι δραστηριότητες των μαθητών αναρτώνται στην ειδική ιστοσελίδα EU CODE WEEK η οποία περιλαμβάνει τον ευρωπαϊκό χάρτη συμμετοχής σχολείων από κάθε χώρα της Ευρώπης με τις δραστηριότητες προγραμματισμού. Με τον τρόπο αυτό πραγματοποιείται η ανταλλαγή ιδεών των εκπαιδευτικών με τις αντίστοιχες δραστηριότητες ακολουθώντας τον κωδικό δράσης δραστηριοτήτων. Η πιστοποίηση συμμετοχής για κάθε δραστηριότητα, αποτελεί τιμητικό έπαινο των παιδιών για την προσπάθεια και την επίδοσή τους (7-22 Οκτώβριος 2023).

Λήψη αρχείου

• Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα “ΧΟΠΑ ΗΡΩΕΣ” – Η εκστρατεία που έγινε πράξη (Ιανουάριος – Φεβρουάριος 2023)

Ως περαιτέρω συνέχεια του 2ου εργαστηρίου δεξιοτήτων «Μαθαίνω για το ανθρώπινο Σώμα», οι μαθητές του σχολείου μας συμμετείχαν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα Χόπα Ήρωες που θέτει ως στόχο την εκπαίδευση των παιδιών σχετικά με τα συμπτώματα του του εγκεφαλικού επεισοδίου στην Τρίτη ηλικία και την ανάγκη για άμεση δράση, προκειμένου τα παιδιά να μην χάνουν τους παππούδες και τις γιαγιάδες τους. Οι μικροί μας μαθητές έμαθαν για τα συμπτώματα του εγκεφαλικού, τι συμβαίνει στον εγκέφαλο όταν προκαλείται και ποιες πρέπει να είναι οι πρώτες τους ενέργειες μόλις αντιληφθούν το επεισόδιο. Μέσα από τα εκπαιδευτικά βίντεο, τα παιχνίδια, τα βιβλία και τις ασκήσεις αξιολόγησης, τα παιδιά με ενθουσιασμό και ευχαρίστηση κατάφεραν μέσω της βιωματικής μάθησης να μάθουν για τον κακό θρόμβο και την συμβολή της άμεσης δράσης τους. Ευχαριστούμε πολύ το Τμήμα Εκπαιδευτικής και Κοινωνικής Πολιτικής του Πανεπιστημίου Μακεδονίας για την καμπάνια του και την ευκαιρία μάθησης που προσφέρει στα παιδιά μέσω αυτού του εκπαιδευτικού προγράμματος καθώς και για το υποστηρικτικό υλικό (βιβλίο ΧΟΠΑ ΗΡΩΕΣ) που μας προσέφερε.

20230210 112021     20230210 124139

20230217 124600    20230217 124615

20230223 074252 1  IMG 20230401 230055

• Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα “Ταξιδεύοντας στην Ευρώπη με την Κρατική Ορχήστρα Θεσσαλονίκης” (Φεβρουάριος 2023)

stin efropi me tin koth

Μία πανδαισία μελωδιών από κάθε άκρη της ηπείρου μας που έφερε τα παιδιά σε επαφή με κάποια από τα πιο αγαπημένα συμφωνικά έργα του ευρωπαϊκού ρεπερτορίου και τον μουσικό πολιτισμό ολόκληρης της Ευρώπης. Με τη βοήθεια παιδιών, μέσω βίντεο, από κάθε γωνιά της Ευρώπης, μάθαμε την εθνική ταυτότητα στη μουσική και πώς η παράδοση, το περιβάλλον, το κλίμα, η γλώσσα, η ιστορία και κατά συνέπεια οι χοροί και τα τραγούδια μιας χώρας αποτυπώνονται στη λόγια μουσική της.