5ος Μαραθώνιος Ανάγνωσης: ”Η ζωή στο σχολείο”

Το φετινό μας σχέδιο δράσης αφορούσε την αναβάθμιση της σχολικής μας βιβλιοθήκης και της ανάπτυξη αναγνωστικής κουλτούρας στους μαθητές. Έτσι μια από τις δράσεις που υλοποιήσαμε ήταν η συμμετοχή μας στον 5ο Μαραθώνιο Ανάγνωσης με θέμα ”Η ζωή στο σχολείο”.

Στιγμιότυπο οθόνης 2024 06 03 161252

Οι στόχοι του Μαραθωνίου Ανάγνωσης ήταν οι εξής:

• Να καλλιεργήσουν τα παιδιά μια φιλική σχέση με τη λογοτεχνία και την ανάγνωση βιβλίων, και να γνωρίσουν το έργο Ελλήνων και ξένων λογοτεχνών.
  • Να μπουν στη θέση των ηρώων, να αφουγκραστούν τα συναισθήματά τους, να ακούσουν τις εμπειρίες τους και να εκφράσουν τα δικά τους συναισθήματα και βιώματα.
  • Να συνειδητοποιήσουν την αξία του σχολείου, της εκπαίδευσης, της μάθησης και της κοινωνικής επαφής.
  • Να δημιουργούν προσωπικές σχέσεις, να αλληλεπιδρούν θετικά μεταξύ τους και να συνεργάζονται.
  • Να ασκηθούν σε βιωματικές διαδραστικές προφορικές αναδιηγήσεις, αφηγήσεις παραμυθιών και ιστοριών, φανταστικών και πραγματικών

Το σχολείο μας συμμετείχε με την παρακάτω τριάδα βιβλίων:

Η μεγάλη των τεράτων σχολή, της Τζένης Κουτσοδημητροπούλου

Εκδρομή με το σχολείο, του Ίνγκο Ζίγκνερ

Η Μίνα ανακαλύπτει ένα καινούργιο κόσμο,  της Σάντρα Νίμπουρ-Ζίμπερτ

Σε όλους τους μαθητές που συμμετείχαν δόθηκε το παρακάτω αναμνηστικό συμμετοχής:

Λήψη αρχείου

Ας μην ξεχνάμε όμως ότι το μεγαλύτερο δώρο είναι η απόλαυση της ανάγνωσης και η επαφή με το κόσμο του βιβλίου!