Πασχαλινές ευχές
Τα παιδιά και οι εκπαιδευτικοί του Νηπιαγωγείου μας, ευχόμαστε ολόψυχα Καλό Πάσχα με υγεία και ευτυχία!
Μπορείτε να ακούσετε τις πασχαλινές μας ευχές στο παρακάτω βίντεο.
Τα παιδιά και οι εκπαιδευτικοί του Νηπιαγωγείου μας, ευχόμαστε ολόψυχα Καλό Πάσχα με υγεία και ευτυχία!
Μπορείτε να ακούσετε τις πασχαλινές μας ευχές στο παρακάτω βίντεο.
Παρόλο που τα παιδιά ήταν ήδη εξοικειωμένα με πολλά από τα έθιμα που τηρούμε τις ημέρες του Πάσχα, τα κάλαντα του Λαζάρου αλλά και τα λαζαράκια τους ήταν άγνωστα, αφού στην περιοχή που βρίσκεται το νηπιαγωγείο μας δε συνηθίζονται.
Έτσι λοιπόν αποφασίσαμε να αφιερώσουμε μια ημέρα και να γνωρίσουμε το συγκεκριμένο έθιμο. Ξεκινήσαμε με την ιστορία του Λαζάρου και παρατηρήσαμε τη σχετική αγιογραφία. Ακούσαμε και μάθαμε τα κάλαντα του Λαζάρου και επεξεργαστήκαμε σχετικό εποπτικό υλικό, ενώ φτιάξαμε και λαζαράκια.
Τα λαζαράκια είναι γλυκά ψωμάκια, τα οποία έπλαθαν οι νοικοκυρές το Σάββατο του Λαζάρου και τους έδινα σχήμα σπαργανωμένου ανθρώπου όπως απεικονίζεται και ο Λάζαρος στις αγιογραφίες. Όσα παιδιά είχε κάθε οικογένεια, τόσα Λαζαράκια πλάθανε ενώ συνήθιζαν να λένε πως ”Λάζαρο αν δεν πλάσεις, ψωμί δεν θα χορτάσεις”.
Στην παρακάτω παρουσίαση μπορείτε να δείτε τη συνταγή για τα λαζαράκια και την εκτέλεση της όπως τη κάναμε εμείς στο νηπιαγωγείο μας.
Τις τελευταίες εβδομάδες ασχοληθήκαμε στο νηπιαγωγείο μας με τη γιορτή του Πάσχα και παρακάτω μπορείτε να δείτε κάποιες ενδεικτικές δραστηριότητες.
Ξεκινήσαμε τις δραστηριότητές μας γνωρίζοντας τα γεγονότα των ημερών του Πάσχα με τη βοήθεια των παρακάτω βιβλίων, αλλά και μιας παρουσίασης με τις αγιογραφίες των γεγονότων της Μεγάλης Εβδομάδας. Για να θυμόμαστε τα σημαντικότερα από αυτά, φτιάξαμε και τον τροχό του Πάσχα
Τα Θεία Πάθη έδωσαν έμπνευση σε μεγάλους ζωγράφους και εμείς φέτος ασχοληθήκαμε με το έργο του Δομήνικου Θεοτοκόπουλου. Αφού τα γνωρίσαμε μέσα από μια παρουσίαση της Εθνικής Πινακοθήκης ( μπορείτε να τη δείτε εδώ: https://www.nationalgallery.gr/themata-technis/o-thanatos-kai-ta-pathi-tou-christou-sto-ergo-tou-el-gkreko/), εστιάσαμε σε εικαστικά και πολιτισμικά στοιχεία των πινάκων του αλλά και στα συναισθήματα που μας δημιουργήθηκαν. Δεν παραλείψαμε να εντοπίσουμε διαφορές και ομοιότητες με τις αγιογραφίες που αναφέρονται στο ίδιο θέμα και φτιάξαμε τη δική μας με πηλό και την τεχνική του επιχρωματισμού.
Σειρά είχαν τα έθιμα των ημερών, τα οποία γνωρίσαμε μέσα από το ποίημα ”Πάσχα Ελληνικό”, από το βιβλίο Δημιουργικές, διαθεματικές δραστηριότητες με αφορμή ένα ποίημα, τα βάλαμε σε μια ομαδική εργασία, ενώ ζωγραφίσαμε και το αγαπημένο μας που ήταν το βάψιμο και το τσούγκρισμα των αυγών. Όπως κάθε χρόνο βάψαμε αυγουλάκια στο νηπιαγωγείο με τρεις διαφορετικούς τρόπους και τα βάλαμε σε καλαθάκια που φτιάξαμε όλοι μαζί.
Πολλά ήταν και τα πασχαλινά παραμύθια που διαβάσαμε, αφού στο πλαίσιο του φετινού σχεδίου δράσης της σχολικής μας μονάδας το οποίο αφορά την ενίσχυση της φιλαναγνωσίας, κάθε μέρα διαβάζαμε και μια πασχαλινή ιστορία. Ενδεικτικά, κάποιες από αυτές είναι:
Μάθαμε όμως και πασχαλινά τραγούδια, παίξαμε παιχνίδια με πασχαλινά αυγουλάκια και λαγούς και φτιάξαμε πολλές κατασκευές με διάφορες τεχνικές και υλικά, κάποιες από τις οποίες μπορείτε να δείτε παρακάτω.