Στα πλαίσια του εργαστηρίου με θέμα το δάσος, οργανώσαμε επίσκεψη της πυροσβεστικής στην αυλή του νηπιαγωγείου μας. Μας επισκέφτηκε κλιμάκιο τεσσάρων πυροσβεστών με δύο πυροσβεστικά οχήματα.
Μας ενημέρωσαν για τις περιπτώσεις που επεμβαίνουν ( φωτιά, σεισμό, εγκλωβισμό ανθρώπων αλλά και ζώων, ατυχήματα κ.α. ). Γνωρίσαμε τον πολύτιμο συνεργάτη τους την Μοίρα, έναν άρτια εκπαιδευμένο σκύλο, που μας εντυπωσίασε με τις ικανότητές του και την πειθαρχία του στις εντολές του εκπαιδευτή.
Είδαμε και μάθαμε για τις ειδικές στολές που φοράνε σε κάθε περίπτωση που επεμβαίνουν οι πυροσβέστες, αλλά και τον εξοπλισμό των πυροσβεστικών οχημάτων
Τα νήπια γίνονται μικροί πυροσβέστες
Η χαρά των παιδιών μεγάλη όταν τους δίνεται η δυνατότητα να ανεβούν στο πυροσβεστικό όχημα στην θέση του οδηγού, να δουν τους ασύρματους και να δοκιμάσουν τις σειρήνες.
Και φυσικά δεν παραλείψαμε να φωτογραφηθούμε μαζί με τους ήρωες πυροσβέστες!
Θέλοντας να κάνουμε μια ανίχνευση των πρότερων γνώσεων των νηπίων ,σχετικά με τους κανόνες οδικής κυκλοφορίας, φτιάξαμε κατασκευή αυτοκινητόδρομου όπου τα νήπια καλούνται να κυκλοφορήσουν αυτοκινητάκια και ανθρώπινες φιγούρες με τους κανόνες που μέχρι σήμερα γνωρίζουν. Ακολουθεί συζήτηση στην ολομέλεια της τάξης, όπου τονίζεται το πόσο σημαντικό είναι να τηρούμε όλου είτε ως πεζοί ,είτε ως οδηγοί οχημάτων τους κανόνες οδικής κυκλοφορίας.
Εκτός από σχετικά videoς που παρακολούθησαν τα νήπια, πληροφορίες σχετικά με την κυκλοφοριακή αγωγή αντλήσαμε από ενημερωτικά βιβλία της βιβλιοθήκης του νηπιαγωγείου μας.
Μάθαμε και συζητήσαμε:
για τα φανάρια των αυτοκινήτων και των πεζών. Κάναμε σχετικές εργασίες με τους φωτεινούς σηματοδότες οπού τα νήπια γράφουν την σωστή συμπεριφορά που ακολουθούμε σε κάθε περίπτωση
.
Μιλήσαμε για το πόσο σημαντικά είναι ένα παιδί να κρατά το χέρι κάποιου μεγαλύτερου όταν θέλει να διασχίσει μια διάβαση πεζών και κάναμε σχετική εργασία.
Μάθαμε για τους ποδηλάτες: τον εξοπλισμό τους (κράνος, επικαλαμίδες, επιγονατίδες) τον ποδηλατόδρομο που πρέπει να κυκλοφορούν κ.α. και κάναμε σχετική εργασία
Μάθαμε για τα σήματα κυκλοφοριακής αγωγής και τι σημαίνουν ανάλογα με το σχήμα και το χρώμα τους.
Μάθαμε για τα οχήματα που πρέπει να δίνουμε προτεραιότητα και κάναμε σχετικό φύλλο εργασίας
Παίξαμε στην αυλή όλοι μαζί, αναλαμβάνοντας ο καθένας διαφορετικό ρόλο ( αυτοκίνητο, πεζός, φανάρι)
Ταξινομήσαμε εικόνες σχετικές με την κυκλοφοριακή αγωγή, που βρήκαμε στο διαδίκτυο, σε σωστές και λάθος, δικαιολογώντας κάθε φορά την επιλογή μας.
Και τέλος κάναμε ατομική εργασία, όπου τα παιδιά τις ίδιες εικόνες, τις κόβουν και κολλούν αυτές που δείχνουν σωστή οδική συμπεριφορά σε πράσινο χαρτόνι και αυτές που δείχνουν λάθος οδική συμπεριφορά σε κόκκινο χαρτόνι
Θεωρώντας ότι αν από την προσχολική ηλικία εκπαιδευτούν οι μαθητές μέσα από βιωματικές δράσεις στην αξία της αναγνωστικής διαδικασίας, ώστε να αναπτύξουν ικανότητες κριτικής σκέψης, γραμματισμού και δημιουργικής φαντασίας, μακροπρόθεσμα θα αγαπήσουν το βιβλίο και η εκπαίδευση στη φιλαναγνωσία θα μετατραπεί σε μια δημιουργική και ψυχαγωγική καθημερινή τους συνήθεια.
Οι επιμέρους στόχοι του Σχεδίου Δράσεις θα είναι οι εξής:
α. ο σχεδιασμός και η υλοποίηση εκπαιδευτικών δράσεων με στόχο την φιλαναγνωσία.
β. η υλοποίηση προγράμματος δανειστικής βιβλιοθήκης
Κριτήρια επιτυχίας
Τα κριτήρια για να θεωρηθεί η δράση επιτυχής είναι : Ο βαθμός επίτευξης των επιδιωκόμενων στόχων.
Το ενδιαφέρον των παιδιών για την ανάγνωση βιβλίων και ο βαθμός που καταφέραμε η φιλαναγνωσία να μετατραπεί σε μια δημιουργική και ψυχαγωγική καθημερινή τους συνήθεια.
Το ενδιαφέρον των γονέων να υποστηρίξουν τη δράση και η ενεργή συμμετοχή τους.
ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΔΡΑΣΗΣ
Ο Σύλλογος διδασκόντων έχοντας παρατηρήσει από την περσινή χρονιά ότι αρκετοί μαθητές που συνεχίζουν τη φοίτηση τους στο νηπιαγωγείο δεν ανταποκρίθηκαν στη σωστή λειτουργία της δανειστικής βιβλιοθήκης, συνεδρίασε και αποφάσισε την υλοποίηση σχεδίου δράσης για τη φιλαναγνωσία . Αφού κατέγραψε και ιεράρχησε τις δράσεις ο Σύλλογος Διδασκόντων κάλεσε τους γονείς σε συνάντηση και μεταξύ άλλων, τους ενημέρωσε για τους λόγους υλοποίησης του συγκεκριμένου Σχεδίου Δράσης και τους ζητήθηκαν οι προτάσεις και η συνεισφορά τους .
Ξεκινήσαμε την υλοποίηση του σχεδίου δράσης μας με την καθιέρωση καθημερινής ανάγνωσης βιβλίου, αρχικά με βιβλία που επέλεγαν τα παιδιά από τη βιβλιοθήκη του σχολείου μας και στην πορεία, αφού καθιερώθηκε σαν ρουτίνα, με βιβλία που έφερναν τα παιδιά από το σπίτι τους. Με πρόταση των παιδιών δημιουργήθηκε μία λίστα με τους τίτλους των βιβλίων που διαβάζαμε .
Παρακολουθήσαμε σχετικά βίντεο, είδαμε εποπτικό υλικό και συζητήσαμε με τα παιδιά για την διαδικασία κατασκευής ενός βιβλίου:
Μάθαμε τους συντελεστές που εμπλέκονται στην δημιουργία ενός βιβλίου ( συγγραφέας, εκδότης εικονογράφος, γραφίστας κ.α.) Μάθαμε τα μέρη του βιβλίου, τους κανόνες χρήσης του και γενικότερα τη σημαντικότητα των βιβλίων .
Σε συνεργασία με τα παιδιά οργανώσαμε τη γωνιά της βιβλιοθήκης. Επιλέχθηκε ως χώρος η αίθουσα του ολοημέρου, όπου ήσυχα τα παιδιά μπορούσαν να διαβάζουν στο τραπεζάκι που τοποθετήθηκε στη γωνιά.
Τα νήπια δημιούργησαν μια ταμπέλα με τη λέξη «Βιβλιοθήκη», έγραψαν και χρωμάτισαν τους κανόνες της βιβλιοθήκης και τη διακόσμησαν με αυτά.
Η θεματολογία των βιβλίων αποφασίστηκε να ανανεώνεται ανάλογα με τα ενδιαφέροντα των παιδιών και το πρόγραμμα του σχολείου. Ενδεικτικά αναφέρουμε τα εξής θέματα: Ζώα, περιβάλλον, Χριστούγεννα κ.λ.π. Τα βιβλία επιλέγονταν από τη βιβλιοθήκη του σχολείου ή από την προσωπική βιβλιοθήκη των παιδιών .
Γιορτάσαμε την Παγκόσμια Ημέρα Βιβλίου:
Συζητήσαμε και ακούσαμε τις απόψεις των νηπίων σχετικά με το τι μας προσφέρει η ανάγνωση ενός βιβλίου: μας μαθαίνει, μας διασκεδάζει, περνάμε ευχάριστα και δημιουργικά την ώρα μας, γινόναστε οι ήρωες του παραμυθιού, φανταζόμαστε τις εικόνες και ταξιδεύουμε. Στη συνέσεια δημιουργήσαμε και γράψαμε:
Κάναμε σελιδοδείκτες
Μιλήσαμε για τον Χανς Κρίστιαν Άντερσεν και κάναμε εβδομαδιαίο αφιέρωμα στη βιβλιοθήκη μας με τα παραμύθια του.
Συνεχίσαμε τα αφιερώματα και με άλλους αγαπημένους των παιδιών παραμυθάδες (Αίσωπος, αδελφοί Γκριμ, Τριβυζάς κ.ά.)
Από τον Ιανουάριο ξεκινήσαμε τη λειτουργία Δανειστικής Βιβλιοθήκης. Ζητήθηκε από το κάθε παιδί να φέρει ένα βιβλίο με προτεινόμενη θεματολογία: συναισθήματα (φιλία, αγάπη, θυμός, ζήλια, φόβος, ντροπή κ.α.), διατροφή, ανακύκλωση, σωστοί τρόποι συμπεριφοράς, διαφορετικότητα, κυκλοφοριακή αγωγή κ.άλ.).
Στήλαμε ενημερωτικό φυλλάδιο με οδηγίες στους γονείς.
Χρησιμοποιήσαμε τις τσάντες που μας έκανε δώρο ο Σύλλογος Γονέων και κηδεμόνων του Νηπιαγωγείου μας.
Δημιουργήσαμε συμβόλαιο δανεισμού, το οποίο αφού συζητήθηκε με τα παιδιά, υπογράφτηκε από τα νήπια, τους γονείς και τους εκπαιδευτικούς.
Κάθε Παρασκευή τα παιδιά δανείζονταν ένα βιβλίο, κολλούσαν σε φύλλο δανεισμού μικρογραφία του εξώφυλλου και έγραφαν την ημερομηνία.
Το βιβλίο συνόδευε φύλλο εργασίας διαβαθμισμένης δυσκολίας, το οποίο επιστρέφονταν την Δευτέρα μαζί με το βιβλίο. Ενδεικτικά:
Στο τέλος δόθηκε στα παιδιά έπαινος φιλαναγνωσίας όπου αναγράφεται ο αριθμός των βιβλίων που διάβασε κάθε παιδί.
Στα πλαίσια του Σχεδίου Δράσης και αξιοποιώντας την διαπολιτισμικότητα του σχολείου μας αποφασίσαμε να καλούμε κάθε εβδομάδα έναν γονέα για να μας διαβάσει παραμύθια άλλων χωρών, κάνοντας παράλληλα και τη μετάφραση στα ελληνικά. Οι γονείς ανταποκρίθηκαν πρόθυμα και έτσι ακούσαμε παραμύθια στα τουρκικά, στα γερμανικά, στα ρωσικά, στα αγγλικά και στα βουλγάρικα. Με αυτή την αφορμή οι γονείς μας έδωσαν πληροφορίες για τις αντίστοιχες χώρες (τις εντοπίσαμε στο χάρτη, μάθαμε για τις ομορφιές τους, τα φαγητά τους, τις συνήθειες τους).
Χρησιμοποιούμε cookies για να σας προσφέρουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία στη σελίδα μας. Εάν συνεχίσετε να χρησιμοποιείτε τη σελίδα, θα υποθέσουμε πως είστε ικανοποιημένοι με αυτό.ΕντάξειΔιαβάστε περισσότερα