ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ: Δημιουργώ & Καινοτομώ- Δημιουργική σκέψη & Πρωτοβουλία. Υποθεματική STEM -Εκπαιδευτική ρομποτική. “Μικροί μετεωρολόγοι”.
Από τις πρώτες μέρες της σχολικής χρονιάς και στην διάρκεια της ρουτίνας, ξεκινήσαμε να κάνουμε αναφορά στον καιρό της ημέρας. Με την ευκαιρία αυτή μάθαμε παιδικά τραγουδάκια που μιλούν για καιρικά φαινόμενα, όπως: “Πρωί ο ήλιος βγαίνει”, ” Μια σταγόνα πέφτει” κ.α.
Από τον Οκτώβριο και όλους τους επόμενους μήνες ξεκινήσαμε να σημειώνουμε καθημερινά τον καιρό σε σχετικό ημερολόγιο.
Στο τέλος κάθε μήνα όλοι μαζί συμπληρώναμε ένα στατιστικό όπου μέσα από καταγραφές και συγκρίσεις βρίσκαμε τι καιρό είχε τις περισσότερες μέρες του μήνα.
Από τον Ιανουάριο και μετά και εφόσον τα νήπια έχουν εξοικειωθεί με την διαδικασία, ο κάθε μαθητής συμπληρώνει ατομικό φύλλο καταγραφής του καιρού και ατομικό στατιστικό στο τέλος του κάθε μήνα, ως εξής: ζωγραφίζει στην σωστή ημερομηνία το σύμβολο του καιρού και στο στατιστικό βάζει μια γραμμή στο ανάλογο σύμβολο. Στο τέλος του μήνα μετράει τις γραμμούλες που έχει βάλει στο κάθε σύμβολο, γράφει τον αριθμό, συγκρίνει, γράφει τι καιρό είχε τις περισσότερες μέρες και ζωγραφίζει το σχετικό σύμβολο.
Μέσα από σχετικές εικόνες γνωρίσαμε όλα τα καιρικά φαινόμενα: λιακάδα, συννεφιά, ήλιος με σύννεφα, βροχή, καταιγίδα, χαλάζι, ουράνιο τόξο, χιόνι. Το κάθε νήπιο αναφέρει ποια από αυτά έχει ζήσει και εκφράζει τα συναισθήματα που βίωσε σε κάθε περίπτωση: Χαρά στο χιόνι, απογοήτευση στη βροχή, φόβο στην καταιγίδα κ.α.
Συνδέσαμε καιρικά φαινόμενα με ανθρώπινες δραστηριότητες και συνήθειες
Στη συνέχεια το κάθε παιδί καλείται να ζωγραφίσει ένα καιρικό φαινόμενο και να αντιγράψει ποιο είναι αυτό.
Τα νήπια ζωγραφίζουν μόνα του όλα τα καιρικά φαινόμενα και φτιάχνουν έτσι ατομικό κύκλο καιρού
Και μετά από συζητήσεις, πλούσια ενημέρωση και κατασκευές ήρθε η ώρα για παιχνίδι με την αγαπημένη μας μελισσούλα ( BEEBOT) Τα παιδιά ζωγραφίζουν σε μικρές καρτελίτσες διάφορα καιρικά φαινόμενα για να δημιουργήσουμε την βάση-καμβά. Στην συνέχεια κάθε νήπιο επιλέγει ένα καιρικό φαινόμενο και οδηγεί την μελισσούλα σε αυτό, αφού αποκωδικοποιήσει τον κώδικά που έφτιαξε με βελάκια ένα άλλο νήπιο. Και επειδή μας αρέσει πολύ αυτή η δραστηριότητα την εντάσσουμε στην καθημερινή ρουτίνα μας.
Σε συνεδρίαση του συλλόγου διδασκόντων, αποφασίσαμε να καλέσουμε στο νηπιαγωγείο μας, εκπροσώπους από τα καιρικά φαινόμενα Θράκης, ώστε να μιλήσουν στα παιδιά για τον τρόπο δουλειάς τους. Η ανταπόκριση ήταν θετική. Δύο κύριοι επισκέφτηκαν το σχολείο μας, συζήτησαν με τα νήπια, μας έδειξαν στον υπολογιστή εικόνες από μετεωρολογικούς σταθμούς που έχουν τοποθετήσει σε διάφορα μέρη της Θράκης και μας εξήγησαν τον τρόπο με τον οποίο οι ίδιοι μελετούν και μετρούν τα διάφορα καιρικά φαινόμενα.
Τις επόμενες μέρες τα παιδιά γίνονται μικροί μετεωρολόγοι και βρίσκουν τρόπους για να μετρούν τα καιρικά φαινόμενα.
Ξεκινήσαμε από την θερμοκρασία και γνωρίσαμε το θερμόμετρο που ανεβαίνει όταν έχει ζέστη και κατεβαίνει όταν έχει κρύο (πείραμα με θερμόμετρο και πάγο)
Καθημερινά λοιπόν παρακολουθούμε την ένδειξη του θερμόμετρου, την διασταυρώνουμε με την ένδειξη θερμοκρασίας στο υπολογιστή και ένα νήπιο την αποτυπώνει σε σχετική ταμπέλα στον πίνακα της τάξης.
Επίσης τα νήπια εκφράζουν τρόπους για να μετρήσουμε την βροχή και τον άνεμο.. Φτιάξαμε με πλαστικό μπουκάλι το δικό μας βροχόμετρο και με πλαστική σακούλα ένα ανεμόμετρο, τα οποία τα τοποθετήσαμε στην αυλή μας, για να μετράμε την στάθμη του νερού της βροχής και την φορά και ένταση του ανέμου.