Όλοι ίδιοι , αλλά τόσο διαφορετικοί!
Μιλήσαμε για τα κοινά χαρακτηριστικά που έχουμε ως άνθρωποι ( ένα κεφάλι, δυο χέρια, δύο πόδια, κ.λ.π.) και συνεχίσαμε με συγκρίσεις μεταξύ των νηπίων καταλήγοντας πως ο κάθε άνθρωπος είναι μοναδικός.
Όλοι διαφορετικοί, αλλά όλοι ίσοι!
![Καταγραφή 1](https://blogs.sch.gr/nipthryl/files/2023/05/Καταγραφή-1-237x300.png?x21042)
![ηλικια](https://blogs.sch.gr/nipthryl/files/2023/05/ηλικια-300x177.png?x21042)
![Εικόνα1](https://blogs.sch.gr/nipthryl/files/2023/05/Εικόνα1-149x300.png?x21042)
Τρόποι συμπεριφοράς προς τους συνανθρώπους μας και κατ’ επ’εκταση στους συμμαθητές μας:
Μέσα από εικόνες μιλήσαμε για συμπεριφορές και συναισθήματα που αυτές προκαλούν.
Η μικρή Ελένη : παιχνίδι και συναισθήματα της μικρής Ελένης ,αλλά και των παιδιών που την αναπαραστούν μέσα από το παιχνίδι.
Ζωγραφίσαμε τι θα έκανε την μικρή Ελένη χαρούμενη
![IMG 20230329 101101](https://blogs.sch.gr/nipthryl/files/2023/05/IMG_20230329_101101-300x225.jpg?x21042)
![IMG 20230329 101757](https://blogs.sch.gr/nipthryl/files/2023/05/IMG_20230329_101757-300x225.jpg?x21042)
Με αφορμή αυτό το παιχνίδι μιλήσαμε για την βία στα σχολεία και τα συναισθήματα που προκαλεί αυτή στο θύμα: τσαλακώνεται η καρδιά του και αισθάνεται άσχημα. Ποιες λεξούλες μπορούν να τον κάνουν να νοιώσει όμορφά;
![IMG 20230331 143841](https://blogs.sch.gr/nipthryl/files/2023/05/IMG_20230331_143841-300x225.jpg?x21042)
Και ποια συμπεριφορά τον κάνει να αισθανθεί μέλος της ομάδας; Δραματοποίηση: ;Ενα παιδί κάθεται μόνο του και δεν το παίζει κανείς, όλοι αρχίζουν να το κοροίδεύουν, αυτό στεναχωριέται και κλαίει, τα άλλα παιδιά το πλησιάζουν,παίζουν με το παιχνίδι του, γίνονται φίλοι και το αγκαλιάζουν. Όλοι είναι χαρούμενοι!!
![IMG 20230314 114607 1](https://blogs.sch.gr/nipthryl/files/2023/05/IMG_20230314_114607-1-300x225.jpg?x21042)
![IMG 20230314 114621](https://blogs.sch.gr/nipthryl/files/2023/05/IMG_20230314_114621-300x225.jpg?x21042)
![IMG 20230314 114702 1](https://blogs.sch.gr/nipthryl/files/2023/05/IMG_20230314_114702-1-300x225.jpg?x21042)
![IMG 20230314 114720 1](https://blogs.sch.gr/nipthryl/files/2023/05/IMG_20230314_114720-1-300x225.jpg?x21042)
Όλοι φίλοι! Πως είναι ο φίλος μας; τον περιγράφουμε, τον ζωγραφίζουμε και γράφουμε το όνομά του.
![IMG 20230320 114343](https://blogs.sch.gr/nipthryl/files/2023/05/IMG_20230320_114343-300x225.jpg?x21042)
![IMG 20230320 114400](https://blogs.sch.gr/nipthryl/files/2023/05/IMG_20230320_114400-300x225.jpg?x21042)
Τι μας αρέσει να κάνουμε με τον καλύτερό μας φίλο; Πως αισθανόμαστε για τον φίλο μας; Πως συμπεριφερόμαστε στους φίλους; Είναι καλό να έχουμε φίλους; Τι μοιραζόμαστε μαζί τους; Όλα αυτά τα ερωτήματα τα συζητήσαμε και καταλήξαμε να κάνουμε το δέντρο της φιλίας:
Χρωματίσαμε τον κορμό του
![IMG 20230214 095332](https://blogs.sch.gr/nipthryl/files/2023/05/IMG_20230214_095332-300x225.jpg?x21042)
Το ονομάσαμε
![IMG 20230307 113045](https://blogs.sch.gr/nipthryl/files/2023/05/IMG_20230307_113045-225x300.jpg?x21042)
Ζωγραφίσαμε στο κάθε φύλλο του έναν κανόνα συμπεριφοράς προς τον φίλο μας και στη συνέχεια τον γράψαμε
![IMG 20230307 092448](https://blogs.sch.gr/nipthryl/files/2023/05/IMG_20230307_092448-300x225.jpg?x21042)
![IMG 20230307 110922](https://blogs.sch.gr/nipthryl/files/2023/05/IMG_20230307_110922-225x300.jpg?x21042)
![IMG 20230307 112320](https://blogs.sch.gr/nipthryl/files/2023/05/IMG_20230307_112320-300x225.jpg?x21042)
Κολλήσαμε τα φύλλα στο δέντρο
![IMG 20230307 113809](https://blogs.sch.gr/nipthryl/files/2023/05/IMG_20230307_113809-225x300.jpg?x21042)
Ζωγραφίσαμε τον εαυτό μας και τον κολλήσαμε γύρω από τον κορμό του δέντρου, σχηματίζοντας μια ανθρώπινη αλυσίδα, συμβολίζοντας με αυτό τον τρόπο πως όλοι θα προστατεύουμε το δέντρο μας και θα τηρούμε τους κανόνες του!
![IMG 20230331 143830](https://blogs.sch.gr/nipthryl/files/2023/05/IMG_20230331_143830-225x300.jpg?x21042)
Διαφορετικότητα
Με αφορμή την ιστορία: Η Αργυρώ ξεκινήσαμε να συζητάμε για την διαφορετικότητα.
- Τι δεν μπορεί να κάνει η Αργυρώ
- Πόσα όμως άλλα μπορεί να κάνει;
- Πως αισθάνεται η Αργυρώ
- Αν στην τάξη μας είχαμε μία Αργυρώ πώς θα της συμπεριφερόμασταν;
- Τι παιχνίδια θα διαλέγαμε να παίξουμε ώστε να συμμετέχει κι εκείνη;
- Ποια συμπεριφορά μας θα την στεναχωρούσε και ποια θα την έκανε χαρούμενη;
Διαβάσαμε την ιστορία: ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΜΠΛΕ. Μια δυνατή ιστορία που μας βοηθά να αγκαλιάσουμε την διαφορετικότητα.
![IMG 20230322 144549](https://blogs.sch.gr/nipthryl/files/2023/05/IMG_20230322_144549-225x300.jpg?x21042)
Το συμπέρασμα και το δίδαγμα μέσα από τα λόγια του βιβλίου:
![IMG 20230322 144616](https://blogs.sch.gr/nipthryl/files/2023/05/IMG_20230322_144616-300x225.jpg?x21042)
Τα νήπια ζωγραφίζουν την μπλε και την πολύχρωμη πόλη
![IMG 20230317 122450](https://blogs.sch.gr/nipthryl/files/2023/05/IMG_20230317_122450-300x225.jpg?x21042)
Μιλήσαμε επίσης για τα διαφορετικά θρησκεύματα: Με την ευκαιρία της γιορτής του Πάσχα μιλήσαμε για τα Χριστιανικά ήθη και έθιμα, αλλά και οι μουσουλμάνοι μαθητές μας, μίλησαν για την δική τους θρησκευτική γιορτή, το Μπαϊράμ. Διαφορετικά θρησκεύματα, που όμως και τα δύο διδάσκουν την αγάπη προς τον συνάνθρωπο!
Όταν γυρίσαμε λοιπόν από τις διακοπές μας τα νήπια ζωγράφισαν μια ωραία ανάμνησή τους από το Πάσχα, οι χτιστιανοί μαθητές και από το Μπαϊράμ οι μουσουλμάνοι μαθητές
![4](https://blogs.sch.gr/nipthryl/files/2023/02/4-300x212.jpg?x21042)
![5](https://blogs.sch.gr/nipthryl/files/2023/02/5-300x212.jpg?x21042)
![6](https://blogs.sch.gr/nipthryl/files/2023/02/6-300x212.jpg?x21042)
Τέλος παίξαμε το παιχνίδι: ΣΤΟ ΛΕΩΦΟΡΕΙΟ όπου τα νήπια αναπαριστούν τους επιβάτες ενός γεμάτου λεωφορείου. Σε κάθε στάση μπαίνει: μία έγγυος γυναίκα, ένας ηλικιωμένος, ένας τυφλός κ.α. Σε κέθα περίπτωση κάποιος καθισμένος σηκώνεται και προσφέρει την θέση του.
![IMG 20230314 120357 1](https://blogs.sch.gr/nipthryl/files/2023/05/IMG_20230314_120357-1-300x225.jpg?x21042)
![IMG 20230314 120418 1](https://blogs.sch.gr/nipthryl/files/2023/05/IMG_20230314_120418-1-300x225.jpg?x21042)
![IMG 20230314 120649 1](https://blogs.sch.gr/nipthryl/files/2023/05/IMG_20230314_120649-1-300x225.jpg?x21042)
![IMG 20230314 120928 1](https://blogs.sch.gr/nipthryl/files/2023/05/IMG_20230314_120928-1-300x225.jpg?x21042)
![IMG 20230314 120947 1](https://blogs.sch.gr/nipthryl/files/2023/05/IMG_20230314_120947-1-300x225.jpg?x21042)
![IMG 20230314 121233 1](https://blogs.sch.gr/nipthryl/files/2023/05/IMG_20230314_121233-1-300x225.jpg?x21042)
![IMG 20230314 121241 1](https://blogs.sch.gr/nipthryl/files/2023/05/IMG_20230314_121241-1-300x225.jpg?x21042)
![IMG 20230314 121242 1](https://blogs.sch.gr/nipthryl/files/2023/05/IMG_20230314_121242-1-300x225.jpg?x21042)
ΑΓΑΠΩ ΚΑΙ ΣΕΒΟΜΑΙ ΌΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ!!