Eργαστήρια δεξιοτήτων και συλλογικός περογραμματισμός(Σχολικό έτος: 2021-2022)
To ιδιωτικό σχολείο του Στρουμφοχωριού ολοκλήρωσε το πρόγραμμα του συλλογικού προγραμματισμού και τα εργαστήρια των δεξιοτήτων για το σχολικό έτος 2021-2022 που αφορούσαν τέσσερις περιοχές:
1.Θεματική ενότητα: Ζω καλύτερα_ Ευ ζειν: Υγεία διατροφή αυτοέρευνα
Το πρόγραμμα «Ο Ρούλης ο Τροφούλης κι οι περιπέτειές του στον κόσμο της υγιεινής διατροφής» πραγματοποιήθηκε από τον Οκτώβρη του 2021 έως το Νοέμβρη του ίδιου έτους. Ανήκει στα πλαίσια της θεματικής: « Ζω καλύτερα- Ευ ζην- Υγεία». Επιγραμματικά, αναπτύχθηκαν οι παρακάτω δραστηριότητες : 1) Κανόνες – Συμβόλαιο τάξης 2) Εισαγωγή του Ρούλη ( αρκουδάκι που τρώει καρότα) στην τάξη 3)Παρουσίαση του βιβλίου « Η κυρά Διατροφή – πρώτη στη μαγειρική» 4) Παρουσίαση αγαπημένου φαγητού του κάθε παιδιού στην ολομέλεια μέσα από ζωγραφική 5) Αξιολόγηση ( αποτύπωση χαρούμενης/λυπημένης φατσούλας ) 6) Δημιουργία εννοιολογικού χάρτη μέσω της εφαρμογής « kidspiration» για τις υγιεινές και μη τροφές 7) Άσκηση για το διαχωρισμό των υγιεινών και μη τροφών ( δημιουργία των παιδιών) 8) Δημιουργία μηνυμάτων για την ισορροπημένη διατροφή χρησιμοποιώντας χαρτάκια post-it 9) Δημιουργία τρισδιάστατης ατομικής κατασκευής διατροφικής πυραμίδας 10) Συζήτηση στην ολομέλεια για τη σπουδαιότητα της υγιεινής διατροφής, των βιταμινών, της υψηλής διατροφικής αξίας των τροφών, της άσκησης, της φυσικής δραστηριότητας και του νερού 11) Πραγματοποίηση μουσικοκινητικού παιχνιδιού : «ο Τάκης ο Ρομποτάκης» με εντολές σχετικές με τη διατροφή 12) Εκτύπωση και διαμοιρασμός παιδικής πυραμίδας μεσογειακής διατροφής 13) Άσκηση ομαδικής διατροφής από το αποθετήριο του Αισώπου ( εκπαιδευτικά ψηφιακά σενάρια ) 14) Ακρόαση κι εκμάθηση τραγουδιών που κάνουν χρήση λέξεις από τη διατροφή μας, όπως: « Αβοκάντο», «Μήλο μου κόκκινο», «Χοντρό μπιζέλι», « Για πατάτα τα πα τα», « Ντομάτα καμικάζι» και άλλα 15) Ομαδικό κολάζ τάξης : « Η πυραμίδα της μεσογειακής διατροφής» 16) Δημιουργία ατομικού «πιάτου υγιεινής διατροφής» από τα παιδιά 17) Σύνταξη ημερήσιου διατροφολογίου 18) Εκπαιδευτικά λογισμικά, διαδραστικές ασκήσεις, σταυρόλεξα ( εμπλοκή Η/Υ) 19) Σχετικά φύλλα εργασίας προς εμπέδωση κι αξιολόγηση γνώσεων 20) Εκπαιδευτική εκδρομή σε βιωματικό πρόγραμμα με θέμα τη μεσογειακή διατροφή στην «Τροφούπολη».
Συμπερασματικά, το συγκεκριμένο εργαστήριο δεξιοτήτων πλαισιώθηκε από ποικίλες δραστηριότητες, ώστε να προσεγγιστεί ολόπλευρα, με στόχο τόσο την κινητοποίηση και το ενδιαφέρον των παιδιών για το θέμα, όσο και για την περαιτέρω γνώση τους σε αυτό.
2.Θεματική ενότητα :Ενδιαφέρομαι και ενεργώ_ Κοινωνική συναίσθηση και ευθύνη <<Νηπίων Παιδεία: το πρώτο βήμα στη δημοκρατία>>.
Σε αυτή την ενότητα παίξαμε ομαδικά παιχνίδια ενεργοποίησης της ομάδας, χαρήκαμε εικαστικές δημιουργίες, παίξαμε παιχνίδια ρόλων και δραματοποιήσεις μιας κοινωνικής ιστορίας με τη βοήθεια της persona doll (κούκλα της τάξης-ο Ορέστης), συζητήσαμε για το θερμόμετρο συναισθημάτων με αφορμή το παραμύθι <<Σοφία, η αγελαδίτσα τραγουδίστρια>> και εντοπίσαμε ομοιότητες και διαφορές μεταξύ μας παίζοντας θεατρικό παιχνίδι. Επιπλέον, παρακολουθήσαμε video για την εχθρόπιτα, φτιάξαμε την αφίσα <<η πίτα της φιλίας>> και κόψαμε μια αληθινή πίτα συζητώντας για τα συστατικά της φιλίας των μελών της τάξης μας. Με αφορμή το παραμύθι του Έλμερ κατασκευάσαμε μια αφίσα για τη διαφορετικότητα, φτιάξαμε τις ταυτότητες μας, δημιουργήσαμε το γενεολογικό δέντρο της οικογένειάς μας και παίξαμε κουκλοθέατρο με θέμα το Ζαρμπντερφίλιο και δημιουργήσαμε ψηφιακούς νοητικούς χάρτες. Με αφορμή τα συναισθήματα και τη φιλία είχαμε μια εκπαιδευτική παρέμβαση από μια μη κερδοσκοπική εταιρεία με τα lego και δουλέψαμε τις παραμυθοκάρτες με θέμα τα συναισθήματα δημιουργώντας τις δικές μας ιστορίες.
Αυτή τη θεματική ενότητα τη συνδυάσαμε με το συλλογικό προγραμματισμό. Στόχος της συγκεκριμένης δράσης είναι η διαμόρφωση του κλίματος αλληλοσεβασμού προς όλα τα μέλη της τάξης. Επιδιώκεται η καλλιέργεια της εμπιστοσύνης ώστε να ενισχυθεί η μεταξύ τους συνεργασία. Τέλος, επιδιώκεται μια συστημικού τύπου προσέγγιση ώστε οι οικογένειες των παιδιών να ενημερωθούν και να στηρίξουν τις δράσεις με θέμα τον αυτισμό.
3.Θεματική ενότητα: Δημιουργώ και Καινοτομώ_ Δημιουργική σκέψη και πρωτοβουλία<<Steam και η γη γυρίζει>>.
Σε αυτό το εργαστήρι διερευνήσαμε τις γνώσεις τους, παρακολουθήσαμε διάφορα βίντεο στον προτζέκτορα, παίξαμε τα προτεινόμενα ψηφιακά και θεατρικά παιχνίδια, χαρήκαμε το μύθο του Φαέθωντα, κωδικοποιήσαμε τις εικόνες του παραμυθιού βάζοντας τους στη σειρά, ζωγραφίσαμε, γράψαμε και ψηφιοποιήσαμε την ιστορία μας με το εργαλείο storyjumper. Στη συνέχεια, παίξαμε με τη beebot ,δυο πειράματα με το φως και διασκεδάσαμε με ένα ομαδικό παιχνίδι για την εποχές στην αυλή. Επιπλέον, παρακολουθήσαμε την ιστορία του Φεγγαροσκεπαστή χρησιμοποιώντας μπισκότα για να απεικονίσουμε τις φάσεις της Σελήνης και δημιουργήσαμε το σεληνιακό τοπίο με υλικά της κουζίνας. Παίξαμε κινητικά παιχνίδια με τον πύραυλο αφού πρώτα κατασκευάσαμε ένα ατομικό και παίξαμε ένα πύραυλο σε πείραμα και παίξαμε ένα επιτραπέζιο παιχνίδι με τον Καραγκιόζη στο διάστημα. Τέλος, δημιουργήσαμε μια ψηφιακή αφίσα με το λογισμικό postermywall αφού πρώτα κατασκευάσαμε μια μακέτα με πλαστελίνες και παίξαμε με τους πλανήτες.
4.Θεματική ενότητα: Φροντίζω το περιβάλλον <<Φύλαξέ το ,μην πετάς, ανακύκλωσε με μας>>.
Σε αυτή την ενότητα χρησιμοποιήσαμε την ιδεοθύελλα,τις εικαστικές δημιουργίες, το θεατρικό παιχνίδι, τα κινητικά παιχνίδια, τη ζωγραφική, τον περίπατο στη γειτονιά και συζητήσαμε για τις καλές πρακτικές διαχείρησης των απορριμάτων. Ταξινομήσαμε τα οργανικά και ανακυκλώσιμα είδη, παίξαμε ψηφιακά παιχνίδια και δημιουργήσαμε τον τοίχο των προβλημάτων και λύσεων. Με αφορμή μια συζήτηση για τον εθελοντισμό επισκεφτήκαμε την παραλία της Φρεαττύδας, παίξαμε παιχνίδια, ταξινομήσαμε και μαζέψαμε τα σκουπίδια. Στο τέλος, φτιάξαμε μια καρδούλα από ανακυκλώσιμο χαρτί και μια ψηφιακή αφίσα με το λογισμικό postermywall.