6.Εγγραφές: Διαδικασία -Έντυπα

Η εγγραφή στο Νηπιαγωγείο γίνεται από 01 έως 20 Μαρτίου για το επόμενο σχολικό έτος (δηλαδή από 01-20/03/2022 για το σχολικό έτος 2022-23) και πραγματοποιείται μέσα από την πλατφόρμα:

Σε περίπτωση που δεν μπορεί να γίνει εγγραφή στο καθορισμένο χρονικό διάστημα, π.χ. εάν κάποιο παιδάκι μετακομίσει τον Σεπτέμβριο στο Στόμιο ή σε οποιοδήποτε άλλο μέρος και δεν έχει εγγραφεί σε κανένα σχολείο (αφορά τα προνήπια, γεννηθέντα το 2018), τότε γίνεται αίτηση από τους γονείς χειρόγραφη (εφόσον έχει σταματήσει να δέχεται αιτήσεις  η ηλεκτρονική πλατφόρμα), η οποία προωθείται από τον/την εκπαιδευτικό στην οικεία Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης του Νομού, για να πάρει έγκριση σαν “εκπρόθεσμη” εγγραφή και να μπορέσει ο/η μαθητής/τρια να γίνει δεκτός/ή  και να φοιτήσει στο Νηπιαγωγείο.

Τα δικαιολογητικά που χρειάζονται για την εγγραφή ενός παιδιού στο Νηπιαγωγείο Στομίου (αλλά και σε οποιοδήποτε άλλο Νηπιαγωγείο) είναι τα εξής:

1.Αίτηση εγγραφής, η οποία υπάρχει και στο σχολείο, αλλά επισυνάπτεται και ηλεκτρονικώς:

ΑΙΤΗΣΗ ΕΓΓΡΑΦΗΣ

(Αφορά μόνο τα παιδάκια που για κάποιο σοβαρό λόγο δε γράφτηκαν στο χρονικό προβλεπόμενο διάστημα των εγγραφών μέσω της πλατφόρμας proti eggrafi)

2.To Ατομικό Δελτίο Υγείας παιδιού, συμπληρωμένο από τον Παιδίατρο:

ΑΤΟΜΙΚΟ ΔΕΛΤΙΟ ΥΓΕΙΑΣ ΜΑΘΗΤΗ

3.Ένας λογαριασμός π.χ. ΔΕΗ κτλ., ο οποίος να πιστοποιεί ότι ο/η μαθητής/τρια είναι μόνιμος/η κάτοικος Στομίου ή Καρίτσας ή Κόκκινου Νερού, είτε αντίστοιχη βεβαίωση υπογεγραμμένη από τον Πρόεδρο της Κοινότητας, είτε μία απλή υπεύθυνη δήλωση, εάν δε γίνεται να προσκομιστεί κάτι από τα προηγούμενα:

ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ

4.Το Βιβλιάριο με τα εμβόλια του παιδιού, τα οποία και βγάζουμε φωτοαντίγραφο, που φυλάσσεται στον ατομικό φάκελο του κάθε παιδιού στο σχολείο, μαζί με τα υπόλοιπα δικαιολογητικά του, σαν προσωπικά δεδομένα.

Και τέλος,

5.Ληξιαρχική πράξη γέννησης μόνο για τα παιδάκια, τα οποία  δεν είναι εγγεγραμμένα σε κανένα Δημοτολόγιο, σε περίπτωση που δεν έχουν ελληνική υπηκοότητα. Τα παιδιά ελληνικής υπηκοότητας διαθέτουν πιστοποιητικό γέννησης, το οποίο δε χρειάζεται να προσκομίσουν, δεδομένου ότι το βρίσκουν οι εκπαιδευτικοί μέσω online αναζήτησης στα Δημοτολόγια από την ηλεκτρονική πλατφόρμα Myschool του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου.

Κατά το τρέχον σχολικό έτος 2021-22 τα παιδιά που έχουν δικαίωμα φοίτησης στο Νηπιαγωγείο είναι εκείνα που γεννήθηκαν το 2016 (Νήπια) και το 2017 (Προνήπια).

Το σχολικό έτος 2022-23 στο σχολείο θα μπορούν να εγγραφούν τα παιδάκια που γεννήθηκαν το 2018 (Προνήπια), ενώ τα Νήπια για το έτος 2022-23 (γεννηθέντα το 2017) δε χρειάζεται να κάνουν ξανά εγγραφή. Η εγγραφή τους γίνεται αυτόματα από τα Προνήπια στα Νήπια, χωρίς να είναι απαραίτητο να κάνουν οι γονείς κάποια επιπλέον ενέργεια.