Τον Νοέμβριο ασχοληθήκαμε με ένα δέντρο ευλογημένο: την ελιά. Παρακολουθήσαμε βίντεο με τη συγκομιδή της , συζητήσαμε για τα παράγωγα της ελιάς και πού τα χρησιμοποιούμε και επεξεργαστήκαμε βιωματικά κι εμείς ένα κλαδί ελιάς που το κόψαμε από την αυλή του σχολείου μας. Τα νήπια έψαξαν και βρήκαν φωτογραφίες σχετικά με το θέμα και συνεργάστηκαν μέσα από την ανταλλαγή απόψεων και πληροφοριών.
Ζωγραφίσαμε τις δικές μας ελιές στο δέντρο, παίξαμε με τα γραμματάκια της και κατασκευάσαμε το δικός μας δέντρο!