Πράκτορες Κλίματος

climate logoΤο Climate Detectives διευθύνεται από τον ESA σε συνεργασία με το δίκτυο ESERO.

Το Climate Detectives kids προκαλεί τους μαθητές να κάνουν τη διαφορά με την ενασχόληση με το περιβάλλον της Γης για την προστασία του. Σε αυτό το πρόγραμμα οι μαθητές θα ολοκληρώσουν δραστηριότητες που εστιάζουν στο περιβάλλον της Γης, θα συλλέξουν στοιχεία για τις ανακαλύψεις τους και θα κερδίσουν ψηφιακές κονκάρδες για κάθε δραστηριότητα!

Καιρός ή κλίμα;

Οι μαθητές και οι μαθήτριες μέσα από των κύκλο των τριών θεματικών ενοτήτων θα επεξεργαστούν τηrodopoli clim διαφορά ανάμεσα σε κλίμα και καιρό, θα γνωρίσουν τις κλιματικές ζώνες και θα προβούν σε υποθέσεις και προβλέψεις για καιρικά φαινόμενα. Επιπλέον, ως πράκτορες κλίματος θα εντοπίσουν τον καιρό κάθε χώρας, θα απαντήσουν σε ερωτήσεις γνώσεις από τον Paxi τον φίλο τους τον εξωγήινο και θα μάθουν για το φαινόμενο του θερμοκηπίου.