Out Of Eden walk

out of edenΤο εκπαιδευτικό πρόγραμμα “Out of Eden Learn” (OOEL) αποτελεί πρωτοβουλία του Ερευνητικού Οργανισμού Project Zero του Πανεπιστημίου Harvard σε συνεργασία με το National Geographic και τον Paul Salopek ανθρωπολόγο, δημοσιογράφο κάτοχο δύο βραβείων Pulitzer που υλοποιεί ένα επικό αφηγηματικό ταξίδι με τα πόδια σε ολόκληρο τον πλανήτη. Μέσα από το OOEL εκπαιδευτικοί και μαθητές/τριες συνενώνονται σε μαθησιακές ομάδες αντίστοιχων ηλικιών αλλά διαφορετικών εθνικοτήτων και πολιτισμών, προκειμένου να προσεγγίσουν οικουμενικά ζητήματα, εφαρμόζοντας τις στρατηγικές του προγράμματος μέσα από μία σειρά προσχεδιασμένων εκπαιδευτικών αποστολών στην ευρύτερη γειτονιά τους. Με τον τρόπο αυτό οι μαθητές/τριες του Νηπιαγωγείου Ροδόπολης ενώνονται σε ομάδες (walking parties) προκειμένου να ακολουθήσουν ψηφιακά το επικό ταξίδι που πραγματοποιεί ο Paul Salopek με τα πόδια, προκειμένου να ανιχνεύσει την παγκόσμια μετανάστευση των προγόνων μας σε μια 7ετή Οδύσσεια 21.000 μιλίων.