Εκπαιδευτικά Προγράμματα

Τα καινοτόμα προγράμματα ή τα προγράμματα σχολικών δραστηριοτήτων που εφαρμόζονται στα δημόσια και ιδιωτικά σχολεία είναι :

– Περιβαλλοντικής Αγωγής
– Αγωγής Υγείας
– Πολιτιστικών Θεμάτων
Κύριοι στόχοι των καινοτόμων διεπιστημονικών προγραμμάτων είναι:
α) Ανάπτυξη θετικών στάσεων και συμπεριφορών
β)Καλλιέργεια αξιών στην κοινωνική ζωή των ατόμων και στο ρόλο τους ως ενεργών πολιτών.
γ) Ανάπτυξη θεμελιωδών δεξιοτήτων για την επίλυση προβλημάτων της καθημερινής ζωής.
δ) Προώθηση νέων μεθόδων διδασκαλίας και μάθησης.

Στα προγράμματα αυτά ανήκουν και άλλες εκπαιδευτικές ευρωπαϊκές και διεθνείς δράσεις όπως το Etwinning, το Teachers4Europe και άλλα προγράμματα. Στο κάθετο μενού που ανοίγει κάνοντας κλικ στη λέξη Καινοτόμα προγράμματα μπορείτε να δείτε αυτό που εφαρμόζεται κάθε σχολική χρονιά.

Υποσελίδες