Βράβευση Νηπιαγωγείου Ροδόπολης με τη Σημαία των Οικολογικών Σχολείων

Το Νηπιαγωγείο Ροδόπολης βραβεύτηκε για 2η φορά με τη σημαία των οικολογικών σχολείων. Η  Ελληνική Εταιρία Προστασίας της Φύσης (ΕΕΠΦ), ως εθνικός χειριστής του διεθνούς Θεματικού Δικτύου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης «Οικολογικά Σχολεία», και η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Β’ Αθήνας, συνδιοργάνωσαν και πραγματοποίησαν την εκδήλωση βράβευσης των σχολείων του Δικτύου, στο Αμφιθέατρο του Μουσείου Μπενάκη (Πειραιώς 138), το Σάββατο 30 Μαρτίου 2024. Στην εκδήλωση βραβεύτηκαν 114 σχολικές μονάδες από όλη την Ελλάδα για την επιτυχημένη δράση τους στο δίκτυο.

Σε αυτή την εκπαιδευτική γιορτή, οι μαθητές και οι μαθήτριες των σχολείων παρουσίασαν τις δράσεις τους μέσω δρώμενων και βίντεο. Το Νηπιαγωγείο Ροδόπολης παρουσίασε με μουσικό τρόπο ένα δρώμενο βασισμένο στην κλιματική αλλαγή. Βασικός ήρωας ο Vivaldi και οι 4 εποχές. Ο συνθέτης  προβληματίζεται με το κλασικό του έργο «οι 4 εποχές» καθότι πλέον τα χαρακτηριστικά γνωρίσματα των εποχών έχουν χαθεί. Η λύση είναι μία, κάθε άνθρωπος να κάνει βήματα απλά και οικολογικά. Το Νηπιαγωγείο Ροδόπολης είναι μέλος του δικτύου από το 2015 έχοντας εκπονήσει προγράμματα σχετικά με τη φύση, τη βιοποικιλότητα τη διαμόρφωση της σχολικής αυλής και άλλες θεματικές της βιώσιμης ανάπτυξης.

IMG 20240409 130309 HDR