Έκθεση Ζωγραφικής “Το χρώμα της αγάπης”

Η έκθεση ζωγραφικής των παιδιών με θέμα «Το χρώμα της αγάπης» ολοκληρώθηκε και τα έσοδα από την διάθεση των έργων προσφέρθηκαν στον Σύλλογο ΑΜΥΜΩΝΗ. Ευχαριστούμε πολύ την Maria Fragoudaki για την πολύτιμη συνδρομή της και τον συντονισμό του εικαστικού εργαστηρίου των Προνηπίων!
IMG 6314 IMG 6313 IMG 6312

Εθελοντική Αιμοδοσία

Κάθε χρόνο ο Δήμος Φιλοθέης – Ψυχικού οργανώνει εθελοντική αιμοδοσία. Στο πλαίσιο των Εργαστηρίωνν Δεξιοτήτων συνεργαστήκαμε με την τοπική κοινωνία και φτιάξαμε τις αφίσες για να γνωστοποιηθεί το γεγονός.

Πήραμε όλοι αντίγραφο της ομαδικής αφίσας και υποσχεθήκαμε να την τοιχοκολλήσουμε σε κάποιο σημείο της γειτονιάς μας ή του σπιτιού μας προκειμένου να ευαισθητοποιήσουμε για μια δράση αγάπης και προσφοράς που δίνει ζωή.

Running out of time | Global Action Day

Λήψη αρχείου

Η δράση αυτή είναι μέρος της καμπάνιας ενημέρωσης για την κλιματική αλλαγή με αφορμή τη Διάσκεψη των Ηνωμένων Εθνών για την Κλιματική Αλλαγή – COP27 στο Σαρμ Ελ Σέιχ της Αιγύπτου.

Μετάβαση στο padlet.com

WWF-Υγιή Παιδιά Υγιής Πλανήτης

Τα παιδιά του Νηπιαγωγείου ξεκίνησαν από τις αρχές Οκτωβρίου ένα μεγάλο ταξίδι στον κόσμο της διατροφής, με συνοδοιπόρο την ομάδα περιβαλλοντικής εκπαίδευσης της #wwfgreece???? . Την Τετάρτη 16 Ιουνίου είχαμε τη χαρά να φιλοξενήσουμε στους χώρους του σχολείου μας την έκθεση της WWF “Υγιή παιδιά, Υγιής πλανήτης”, την οποία αγκαλιάσαμε με παράλληλες περιβαλλοντικές και εικαστικές δράσεις.

Πώς μαθαίνουν τα παιδιά στο Νηπιαγωγείο

Nipiagogeio 2

Τα εκπαιδευτικά προγράμματα που υλοποιούνται τα τελευταία χρόνια στις ηλικίες της υποχρεωτικής εκπαίδευσης έχουν σχεδιαστεί με γνώμονα τα ενδιαφέροντα των παιδιών, αλλά και τις σύγχρονες παγκόσμιες προκλήσεις. Ενδεικτικά, θεματικοί κύκλοι αφορούν το περιβάλλον, τη διατροφή και την ποιότητα ζωής, την καλύτερη ζωή και την υγεία, την κοινωνική συναίσθηση και ευθύνη -κάνοντας πράξη τη συνεργασία και την προσφορά- την κριτική, δημιουργική σκέψη και πρωτοβουλία, μέσα από προγράμματα που αφορούν νέες τεχνολογίες.

Νηπιαγωγείο

Στόχος της προσχολικής εκπαίδευσης στην εποχή αυτή των ραγδαίων εξελίξεων είναι να αξιοποιήσει τη δίψα του παιδιού για ανακάλυψη. Το να μάθουν τα παιδιά πώς μαθαίνουμε και να αναπτύξουν έναν αληθινό ζήλο για μάθηση μπορεί να είναι το πιο σπουδαίο αποτέλεσμα της εκπαιδευτικής εμπειρίας για όλη τους τη ζωή.