Ο αριθμός 7

αριθμοι

Λίγο πριν την απαγόρευση  λειτουργίας  των σχολείων  που πάρθηκε για προληπτικούς λόγους για την  προστασία της  δημόσιας υγείας έναντι του κορονοϊού, στο νηπιαγωγείο μας μαθαίναμε τον αριθμό 7. Ήταν  για μας η κατάλληλη περίοδος αφού λίγο πριν ασχολούμαστε με την ¨Κυρά Σαρακοστή” με τα 7 της πόδια.

Μετρήσαμε (αριθμήσαμε-απαριθμήσαμε), αφαιρέσαμε,προσθέσαμε, περπατήσαμε,χοροπηδήσαμε,τραγουδήσαμε με στόχο να “οργανώσουμε και επεκτείνουμε τις γνώσεις μας σχετικά με τους αριθμούς”

Αναλύσαμε τον αριθμό 7 και καταλάβαμε ότι  7=6+1 , 7=5+2, 7=4+3………

Τα παιδιά αυτό που έκαναν ήταν να παίζουν και μέσα από το παιχνίδι αντιλήφθηκαν την έννοια του αριθμού 7 το σύμβολο που χρησιμοποιούμε , έκαναν προσθέσεις και αφαιρέσεις .

Συνδυάσαμε μάλιστα και την μουσική με τα μαθηματικά για να μας βοηθήσει στην κατάκτηση της έννοιας του αριθμού 7,στην ανάλυση και διατήρησή του.

Κάπως έτσι ξεκίνησε το μουσικομαθηματικό μας παιχνίδι.

Μουσικό παιχνίδι- Ο αριθμός 7

Δημιουργός: evvalari, στις: 07-04-2020, διάρκεια: 00:00:28