Τα Τρία Γουρουνάκια!

Μια ξεχωριστή παράσταση κουκλοθέατρου, μας παρουσίασε η ομάδα κουκλοπαικτών της Χανθ, με χειροποίητες κούκλες, κατασκευασμένες από χαρτοπολτό και με εξαιρετική ακρίβεια στην απόδοση κινήσεων. Μας χάρισαν μια αξέχαστη διαδραστική εμπειρία!

28η Οκτωβρίου!

28η Οκτωβρίου! Αφηγούμαστε τα γεγονότα, δείχνοντας αντίστοιχο εποπτικό υλικό. Διαβάζουμε το παραμύθι “Το κανόνι της Ειρήνης”, τραγουδούμε πατριωτικά τραγούδια, παρατηρούμε τη Σημαία μας, αναγνωρίζουμε τη λέξη “ΟΧΙ” και τις φωνούλες που την αποτελούν, δραματοποιούμε τα γεγονότα και τέλος επιδικνύουμε τις κατασκευαστικές μας δεξιότητες…μέχρι την πολυπόθητη ημέρα της γιορτής μας!

Ημέρα Αθλητισμού

28 Σεπτέμβρη, ημέρα Σχολικού Αθλητισμού! Με σύνθημα λοιπόν “Ας κινηθούμε”, πραγματοποιήσαμε διάφορες κινητικές ασκήσεις στον προαύλιο χώρο, του σχολείου μας. Και όπως συνηθίζεται, ακολούθησε η απονομή βράβευσης, με ένα Μετάλλιο. Μη μας ρωτήσετε εάν είναι χρυσό, ασημένιο ή χάλκινο, το αφήνουμε στη δικαιοδοσία των παιδιών μας. Ονομάστε το, εσείς μικροί μας αθλητές, όπως επιθυμείτε!

Το όνομά μου, είναι…….

Όπως κάθε χρόνο, έτσι και φέτος, προσπαθήσαμε μέσω διαφόρων δραστηριοτήτων, να μάθουμε το όνομά μας, το οποίο αποτελεί την πρώτη επαφή με τον γραπτό λόγο και την πρώτη λέξη που μαθαίνουμε και γράφουμε, ως συνήθως . Με τη βοήθεια λοιπόν της ονομαστικής μας καρτέλας, μάθαμε να το αναγνωρίζουμε, να το διαβάζουμε, να το γράφουμε, να