Αγγλικά στο Νηπιαγωγείο

Κατά τη διάρκεια του πρωινού υποχρεωτικού προγράμματος μαθητές και μαθήτριες συμμετέχουν για δύο διδακτικές ώρες την εβδομάδα στο μάθημα των αγγλικών. Κατά τη διάρκεια του μαθήματος των αγγλικών συνεργατικά μεταξύ του/της εκπαιδευτικού της αγγλικής γλώσσας και του/της νηπιαγωγού του τμήματος, οργανώνονται δραστηριότητες κοινής απόφασης με γνώμονα τη θεματική εξέλιξη του βασικού ετήσιου προγραμματισμού.
Τα θέματα προσεγγίζονται βιωματικά και με παιγνιώδη τρόπο, ενώ εξέχουσα θέση στο μάθημα έχουν τα τεχνολογικά μέσα και το οπτικοακουστικό
υλικό για την προβολή βίντεο, εικόνων και μουσικής που συμπληρώνουν το παζλ των ψυχοκινητικών δραστηριοτήτων που στοχεύουν στην αισθητηριακή ολοκλήρωση των νηπίων καθώς και στην ανάπτυξη των επικοινωνιακών τους δεξιοτήτων.

Υπεύθυνη εκπαιδευτικών αγγλικών για το έτος 2023-4 είναι η κα Κωφού Χρυσάνθη. Το μάθημα διεξάγεται κάθε Δευτέρα και Τετάρτη και φαίνεται πως αποτελεί μια, εκτός από παιδαγωγική, ιδιαίτερα αγαπημένη δραστηριότητα για τους/τις μαθητές/τριες.