Εργαστήρια Δεξιοτήτων

Με το Αριθμ. Φ.31/94185/Δ1, Τεύχος B’ 3791/13.08.2021 της Εφημερίδας της Κυβερνήσεως, αποφασίζεται η διδασκαλία της διδακτικής ενότητας με τίτλο: «Εργαστήρια Δεξιοτήτων» σε όλους τους τύπους σχολικών μονάδων υποχρεωτικής πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης.

Εξ αποστάσεως επιμόρφωση εκπαιδευτικών στα εργαστήρια δεξιοτήτων

Το Νηπιαγωγείο Παλιουρίου-Αγίας Παρασκευής συμμετέχει στην εφαρμογή των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων κατά το σχολικό έτος 2022-23 λαμβάνοντας υπόψη τις εξής παραμέτρους:

• Ως κεντρικός στόχος του Σχεδίου Δράσης ορίζεται η εξοικείωση των νηπίων με τις βασικές δεξιότητες του 21ου αιώνα
  • Στο πλαίσιο των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων θα υλοποιηθούν δράσεις και από τους 4 θεματικούς κύκλους, ενώ η διάρκεια του κάθε θεματικού κύκλου έχει οριστεί σε 5 εβδομάδες (2 μήνες).
  • Οι επιλεγμένες δράσεις αντανακλούν τη φιλοσοφία και το όραμα της Σχολικής Μονάδας.
  • Μετά το πέρας των εργαστηρίων θα ακολουθήσει αξιολόγηση/αποτίμηση των δράσεων και σχετικός αναστοχασμός.

Στο πρόγραμμα συμμετέχουν συνολικά 2 εκπαιδευτικοί του Νηπιαγωγείου. Όλοι οι εκπαιδευτικοί θα συνεργάζονται και θα αποφασίζουν από κοινού τις δράσεις προς υλοποίηση ανά θεματικό κύκλο και με την κατάλληλη και απαραίτητη προσαρμογή στις ανάγκες, τα ενδιαφέροντα και τις κλίσεις των νηπίων.

Σχέδιο Δράσης ανά θεματικό κύκλο και τμήμα για το σχ.έτος 2022-23

1ος θεματικός κύκλος: Ζω καλύτερα – Ευ ζην

Θέμα: “Δε μαλώνω,δε μαλώνω αγκαλιά μεγάλη απλώνω”

2ος θεματικός κύκλος: Φροντίζω το περιβάλλον

Θέμα:”Φύλαξε το,μη το πετάς.Ανακύκλωσε με μας!

3ος θεματικός κύκλος: Ενδιαφέρομαι και ενεργώ – Κοινωνική Συναίσθηση και Ευθύνη

Θέμα:”Νηπίων παιδεία,πρώτο βήμα στη δημοκρατία”

4ος θεματικός κύκλος: Δημιουργώ και Καινοτομώ – Δημιουργική σκέψη και πρωτοβουλία

Θέμα:STE(A)Μ: “Η γη γυρίζει και πλανητικό σύστημα”

Εξ αποστάσεως επιμόρφωση εκπαιδευτικών στα εργαστήρια δεξιοτήτων

Το Νηπιαγωγείο Παλιουρίου-Αγίας Παρασκευής συμμετέχει στην εφαρμογή των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων κατά το σχολικό έτος 2021 -2022  λαμβάνοντας υπόψη τις εξής παραμέτρους:

Σχέδιο Δράσης ανά θεματικό κύκλο και τμήμα για το σχ.έτος 2021-22

1ος θεματικός κύκλος: Ζω καλύτερα – Ευ ζην

Θέμα «Διατροφή» Τίτλος: «Υγιή παιδιά, υγιής πλανήτης»

2ος θεματικός κύκλος: Φροντίζω το περιβάλλον

Θέμα «Οικολογική Συνείδηση» Τίτλος: «Προστασία των ζώων συντροφιάς»

3ος θεματικός κύκλος: Ενδιαφέρομαι και ενεργώ – Κοινωνική Συναίσθηση και Ευθύνη

Θέμα «Ανθρώπινα Δικαιώματα και Συμπερίληψη» Τίτλος: «Εκπαίδευση στα ανθρώπινα δικαιώματα»

Θέμα: STE(A)Μ Τίτλος: «STE(A)M και Εκπαιδευτική Ρομποτική μέσα από τον κύκλο του Νερού και την Υδροδυναμική».