International Day of persons with Disabilities- Παγκόσμια Ημέρα ατόμων με Αναπηρία

“Μπορώ να προσφέρω ό,τι κι εσύ, φτάνει να μου
δώσεις τα εφόδια και την ευκαιρία…”

Το 1992, η Γενική Συνέλευση του ΟΗΕ, ανακήρυξε την 3η Δεκεμβρίου ως Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με
Αναπηρία. Κάθε χρόνο η μέρα αυτή δίνει ακόμα μια ευκαιρία στην κοινωνία να εστιάσει την προσοχή
της στα δικαιώματα και τις δυνατότητες των ατόμων με αναπηρία, βελτιώνοντας έτσι την ποιότητα
ζωής τους και υλοποιώντας μεταρρυθμίσεις που θα αναπτύξουν νέες προοπτικές για την κοινωνική
τους ενσωμάτωση.

Ο όρος αναπηρία αναφέρεται στον περιορισμό λόγου, έργου ή άμεσης αντίληψης. Είναι αποτέλεσμα
οργανικών ή περιβαλλοντολογικών αιτιών, που δημιουργούν ένα σύνολο εμποδίων σε
σημαντικές πτυχές της ζωής, όπως η αυτοεξυπηρέτηση, η απασχόληση, η εκπαίδευση, η
ψυχαγωγία και η γενικότερη κοινωνική συμμετοχή.

Τα άτομα με αναπηρία δε ζητάνε να γίνει η ζωή τους ευκολότερη. Ζητάνε να γίνει η ζωή τους ΙΣΗ με τη
δική μας.

Με αφορμή την παγκόσμια ημέρα των ατόμων με αναπηρία, έγινε μια συζήτηση ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης των μαθητών του σχολείου μας σε θέματα αναπηρίας.

Στόχος ήταν η αποδοχή της διαφορετικότητας, η απόκτηση δεξιοτήτων ενσυναίσθησης και του αισθήματος της ατομικής και συλλογικής ευθύνης απ’ την πλευρά των μαθητών.

Αποφασίσαμε να ασχοληθούμε με την περίπτωση ενός τυφλού παιδιού και μέσα από βιωματικά παιχνίδια προσπαθήσαμε να αποκτήσουν ενσυναίσθηση για αυτό το παιδί. Εντοπίσαμε τις αδυναμίες του και είδαμε πως καταφέρνει να ξεπερνάει τα όποια εμπόδια έχει στη ζωή του.

collage6Αναρωτηθήκαμε πως θα μπορούσαμε να του δώσουμε να καταλάβει τι στολίσαμε για τα Χριστούγεννα.

Φτιάχτηκε ένα Relief collage, με υλικά και σχήματα, τα οποία θα μπορούσε ένα παιδί με πρόβλημα όρασης, να τα καταλάβει χρησιμοποιώντας τα χέρια του και την αίσθηση της αφής.

φωτο

Όλες οι δημιουργίες των συνεργαζόμενων σχολείων συγκεντρώθηκαν και μπορείτε να τις δείτε παρακάτω: